Čínský gigant elektromobilů BYD čelí závažným obviněním v Brazílii. Úřady odhalily, že pracovníci na stavbě jeho továrny žili a pracovali v podmínkách připomínajících otroctví. Firma na incident reagovala okamžitým přerušením spolupráce s dotčenou stavební společností.
Brazilské úřady odhalily alarmující pracovní podmínky na stavbě nové továrny čínské firmy BYD v severovýchodním státě Bahia. Vyšetřování ukázalo, že 163 pracovníků čelilo neetickému zacházení, včetně zadržování pasů a nevyplácení mezd. Pracovníci také bydleli v přelidněných a nevyhovujících ubytovnách. Jak uvedl server BNN Bloomberg, jeden z pracovníků dokonce pracoval 25 dní v kuse a následně utrpěl pracovní úraz.
Chinese Workers Found in ‘Slavery-like Conditions’ at BYD Construction Site in Brazil https://t.co/AGxkRiG8Ym
— The Japan News (@The_Japan_News) December 24, 2024
Podle brazilské prokuratury podmínky splňovaly definici „otrocké práce“. Mezi hlavní problémy patřily nevyhovující ubytovací zařízení, kde například na jednu koupelnu připadalo 31 pracovníků. Prokuratura zdůraznila, že pracovníci byli nuceni vstávat už ve 4 hodiny ráno, aby mohli včas odjet na stavbu. BBC News dodává, že pracovníci spali na lůžkách bez matrací a čelili zadržování mezd, což znemožňovalo ukončení pracovního poměru bez dalších finančních ztrát.
BYD se od incidentu distancovalo a okamžitě ukončilo smlouvu se společností Jinjiang Construction Brazil, která za pracovní podmínky nesla odpovědnost. Firma uvedla, že „opakovaně žádala“ stavební společnost o zlepšení podmínek. Po zásahu úřadů byli pracovníci přesunuti do hotelů. Viceprezident společnosti BYD v Brazílii Alexandre Baldy prohlásil, že firma „důrazně dodržuje brazilské zákony a ochranu lidské důstojnosti“.
BYD plánovalo otevřít továrnu v březnu 2025. Projekt měl být první továrnou na výrobu elektromobilů této firmy mimo Asii. Brazílie je pro BYD klíčovým trhem, kde firma prodala více než 66 000 vozidel jen do listopadu tohoto roku. Navzdory tomuto incidentu firma oznámila, že investice do brazilského trhu zůstávají prioritou.