Více než tři týdny po prohře ve volbách prezident Brazílie Jair Bolsonaro prohlásil, že při sčítání hlasů se stala softwarová porucha. Požádal volební úřad o anulování hlasů odevzdaných na většině brazilských elektronických hlasovacích zařízeních, ačkoli podle nezávislých odborníků chyba nemá vliv na spolehlivost výsledků. Informuje o tom AP News, Bloomberg a další servery.
Takový krok by Bolsonarovi ponechal 51 procent zbývajících platných hlasů. Musel by tak být zvolen prezidentem, řekl novinářům právník Marcelo de Bessa. Právě on podal 33stránkovou žádost jménem prezidenta a jeho Liberální strany.
Bolsonaro contests Brazil election, demands votes be annulled https://t.co/3OGo9f8OgP
— The Washington Times (@WashTimes) November 22, 2022
Volební úřad již vyhlásil vítězství Bolsonarova rivala, levicového bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. Dokonce i mnozí prezidentovi spojenci výsledky přijali. Protestující ve městech po celé zemi vytrvale odmítají učinit totéž, zejména když Bolsonaro odmítá uznat své vítězství.
Předseda Liberální strany Valdemar Costa a auditor najatý touto stranou novinářům v Brazílii řekli, že podle jejich hodnocení chyběla v interních protokolech u všech strojů z doby před rokem 2020 – téměř 280 000 z nich, tedy asi 59 % z celkového počtu strojů použitých ve druhém kole voleb 30. října – individuální identifikační čísla.
Ani jeden z nich nevysvětlil, jak to mohlo ovlivnit výsledky voleb. Uvedli, že žádají volební úřad, aby všechny hlasy odevzdané na těchto strojích byly prohlášeny za neplatné.
A co jiné volby, ptá se úřad
Bezprostředně poté vydal šéf volebního úřadu rozhodnutí, které nepřímo naznačovalo možnost, že by takovouto stížností mohla být postižena i Bolsonarova vlastní strana.
Alexandre de Moraes uvedl, že soud se stížností nebude zabývat, pokud strana do 24 hodin nenabídne pozměněnou zprávu, která by zahrnovala výsledky z prvního kola voleb z 2. října. V nich totiž Liberální strana získala více křesel v obou komorách Kongresu než kterákoli jiná.
Costa uvedl, že zpráva o elektronických hlasovacích zařízeních neodráží názor strany, ale je výsledkem studií provedených odborníky.
„Já sám jsem byl zvolen prostřednictvím elektronických hlasovacích zařízení. I zákonodárci Liberální strany byli zvoleni prostřednictvím elektronických hlasovacích zařízení,“ cituje jej Bloomberg. Zprávu označil za odbornou práci, kterou se musí zabývat volební soud, aby rozptýlil veškeré pochybnosti o volebním procesu.
O chybě se dříve nevědělo, podle odborníků však také nemá vliv na výsledky. Podle Wilsona Ruggiera, profesora počítačového inženýrství a digitálních systémů na Polytechnické škole Univerzity v Sao Paulu, lze každé hlasovací zařízení stále snadno identifikovat jinými způsoby. Například podle města a hlasovacího okrsku.
Diego Aranha, docent systémové bezpečnosti na Aarhuské univerzitě v Dánsku, který se účastnil oficiálních bezpečnostních testů brazilského volebního systému, souhlasil.
„V žádném případě to nesnižuje spolehlivost nebo důvěryhodnost,“ řekl Ruggiero telefonicky agentuře Associated Press. „Klíčovým bodem, který zaručuje správnost, je digitální podpis spojený s každým hlasovacím zařízením,“ dodal.
Bolsonarova prohra s da Silvou o necelé dvě procenta byla nejtěsnějším rozdílem od návratu Brazílie k demokracii v roce 1985. Prezident sice výslovně neoznačil volby za zmanipulované, ale odmítl uznat porážku nebo pogratulovat svému soupeři. Ponechal tak svým příznivcům prostor pro vyvození vlastních závěrů.