Britský premiér Boris Johnson v pátek uvedl, že nyní je čas připravit se na brexit bez dohody, pokud Evropská unie zásadně nezmění přístup k jednáním. Otevřeně tak řekl Bruselu, že další jednání nemá smysl.
Bouřlivé finále pětileté krize brexitu přinese Spojenému království chaos do choulostivých dodavatelských řetězců, které se táhnou přes Británii, EU i mimo ni, zatímco se zhoršují ekonomické dopady pandemie covidu-19.
Na čtvrtečním jednání o brexitu přišla EU s ultimátem. Její zástupci jsou znepokojeni nedostatečným pokrokem, a vyzvali Londýn, aby se podvolil v klíčových bodech sporu. Jinak musí počítat s přerušením vazeb s Unií od 1. ledna.
„Došel jsem k závěru, že bychom se měli připravit na 1. ledna s ujednáními, která jsou spíše podobná australskému modelu. Ten je založený na jednoduchých principech globálního volného obchodu,“ prohlásil Johnson. „Připravíme se na přijetí alternativy a budeme mocně prosperovat jako nezávislý národ volného obchodování, který bude řídit a stanovovat vlastní zákony,“ doplnil.
Johnsonův mluvčí krátce nato uvedl, že rozhovory již skončily a nemá smysl, aby hlavní vyjednavač EU Michel Barnier přijel příští týden do Londýna. Na otázku, zda odchází z rozhovorů, Johnson odpověděl: „Pokud dojde k zásadní změně přístupu, samozřejmě jsme vždy ochotní naslouchat. Na summitu v Bruselu to nicméně nevypadalo nijak zvlášť povzbudivě.“
„Chtějí trvalou schopnost kontrolovat naši legislativní svobodu, náš rybolov způsobem, který je pro nezávislou zemi zjevně nepřijatelný,“ řekl Johnson.
„EU nadále pracuje na dohodě, ale ne za každou cenu,“ nechala se slyšet předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že 27 vedoucích představitelů EU se sjednotilo v názorech na brexit a nařídilo Barnierovi prodloužení rozhovorů s Británií o dva týdny. Macron nicméně upozornil, že Británie potřebuje dohodu více než EU.
Absence dohody bude mít závažné ekonomické dopady
Spojené království formálně opustilo EU 31. ledna. Obě strany však jednají o dohodě, která by upravila obchod se vším od automobilových dílů až po léky, až 31. prosince 2020 skončí neformální členství známé jako přechodné období.
Johnson opakovaně tvrdil, že jeho preferencí je uzavření dohody, ale že Británie by mohla uspět i v případě scénáře bez ní. Vzájemný obchod v hodnotě zhruba 900 miliard dolarů ročně by tak byl uvržen do nejistoty.
„Míříme na velmi nebezpečné území,“ řekl Ian Wright, generální ředitel britské Potravinářské a nápojové federace (FDF). „V případě brexitu bez dohody zákazníci doslova zaplatí vysokou cenu,“ dodal.