Síla je tajemstvím bezpečného záklonu. Naučte se, jak aktivovat břišní svaly pro podporu v pozici kobry.
Můžete se odvážit prozkoumat náročné pozice, pokud víte, jak bezpečně vstoupit do pozice a vrátit se z ní, kdykoli budete chtít. To platí zejména pro Bhujangasana, pozici kobry. Pokud totiž máte tendenci vytvářet většinu ohybů v dolní části zad, může vám to způsobit kompresi a bolest. Vzhledem k tomu, že spodní část páteře je přirozeně pružnější než horní část páteře, je snadné záklon přehnat.
Ideálně se dopracujete k rovnoměrnému prohnutí podél celé páteře, včetně krku. Pomůže, když se naučíte pracovat opatrně a vědomě se rozhodovat v každé fázi pozice.
Vybudujte si podporu
Naučte se do pozice zapojovat břišní svaly. Fungují jako vodicí lano, které vás udrží v bezpečí. Břišní svaly mohou podporovat a chránit spodní část zad, zatímco vy dosáhnete většího otevření v horní části. Jakmile jsou vaše spodní záda stabilní, můžete se soustředit na stažení svalů horní části zad a zatlačení lopatek do zad, abyste vytvořili prostor v páteři a otevřeli hrudník. Dokud cítíte oporu, můžete jít hlouběji, pokračovat v tlačení horní části páteře směrem k přední části hrudníku a prohnout se jako had do velkého, zdravého záklonu.
Když najdete své ideální postavení v kobře, můžete ji použít k posílení horní části zad a zadních částí nohou a k protažení hrudníku a ramen. Záklony jsou poháněny svaly zadní části těla. Ale tato pozice je také účinným způsobem, jak zpevnit břišní svaly. Při pohybu do záklonu se natahují a stahují, když pohyb ovládáte a vracíte se do výchozího bodu.
Kobra vás také energeticky povzbudí. Protahuje mezižeberní svaly, což umožňuje roztažení vašeho hrudního koše. To může zvýšit vaši dechovou kapacitu. Předpokládá se také, že jemně mačká nadledvinky, což vám dává pocit bdělosti a síly. Když skončíte s cvičením kobry, budete chtít vyrovnat svou energii cvičením Balasany (dětské pózy) nebo Adho Mukha Svanasana (pózy střechy) po dobu několika nádechů, dokud se znovu nezklidníte.
Bhujanga, sanskrtské slovo pro hada, je odvozeno z kořene bhuj, což znamená „ohýbat se nebo zakřivovat“. Kobra královská, uctívaná v indických mýtech, dokáže klouzat vpřed, a přitom zvedat horní třetinu těla do vzpřímené polohy. Pokuste se při cvičení napodobit mocný, ale plynulý pohyb tohoto zvířete. Představte si své nohy jako hadí ocas, který sahá daleko za vás, když zakřivíte páteř, abyste majestátně zvedli hrudník.