Pouhých sedm dní před koncem přechodného období uzavřela Británie s Evropskou unií obchodní dohodu o brexitu. Nabízí tak východisko z chaotického závěru odchodu Spojeného království z EU. Informovala o tom agentura Reuters a BBC.
Dohoda je na světě více než čtyři roky poté, co Británie hlasovala pro odchod z EU. Tu opustila 31. ledna a do konce letošního roku je v takzvaném přechodném období, kdy pravidla pro obchod, cestování a podnikání zůstala nezměněna. Nyní se podařilo uzavřít dohodu, která bude určovat, jak budou vztahy mezi Británií a EU od ledna příštího roku vypadat.
„Máme zpět kontrolu nad svým osudem,“ řekl britský premiér Boris Johnson novinářům poté, co zveřejnil na Twitteru fotku, na které zvedá obě paže v gestu vítězství. Dodal, že lidé říkali, že je to nemožné.
EU tak nyní ztrácí svou hlavní vojenskou a zpravodajskou sílu, 15% HDP, jedno ze dvou nejvýznamnějších světových finančních měst a zemi, která fungovala jako důležitá kontrola ambicí Německa a Francie.
Jelikož 52% Britů hlasovalo pro odchod z EU, Johnson nechtěl po 1. lednu přijmout pravidla jejího jednotného trhu nebo celní unie. EU zase nechtěla dát britské ekonomice neomezená privilegia, a tak potenciálně povzbudit ostatní k odchodu. To vyústilo v zdlouhavé jednání. Británie se až do konce hádala kvůli pravidlům rybolovu v hodnotě méně než 0,1% HDP.
Britský parlament bude o dohodě hlasovat 30. prosince, tedy den před uplynutím přechodného období.
„Byla to dlouhá a křivolaká cesta. Konečně můžeme nechat Brexit za sebou a dívat se do budoucnosti. Evropa se nyní posouvá dál,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Výsledek přivítal i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Jednota a síla Evropy se vyplatila. Dohoda se Spojeným královstvím je zásadní pro ochranu našich občanů, našich rybářů, našich producentů,” dodal.
Ne všichni ale byli s výsledkem spokojeni. Aktivista za brexit Nigel Farage uvedl, že dohoda udrží Spojené království příliš úzce spojené s Evropskou unií, a dodal, že doufá, že to bude začátek konce EU.
Nulová cla i kvóty na zboží, ale konec Erasmu
K dohodě zatím není příliš mnoho informací, jelikož celý dokument, který by měl mít přes 1 000 stran, zatím nebyl vydán. Co je ale známo, je, že budou zachována nulová cla a nulové kvóty na zboží. Ví se také, že se Spojené království nebude účastnit studijního programu Erasmus.
Dohoda také podpoří mír v Severním Irsku. To je priorita pro nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, který Johnsona varoval, že musí dodržovat Velkopáteční dohodu z roku 1998.
Von der Leyen dodala, že pravidla hospodářské soutěže budou spravedlivá a že Spojené království a EU budou „pokračovat ve spolupráci ve všech oblastech společného zájmu jako je změna klimatu, energetika, bezpečnost a doprava“.
Dohodu o obchodu po brexitu je třeba schválit jak Evropským parlamentem, tak 27 členskými státy EU. Velvyslanci EU27 se k přezkoumání dohody sejdou 25. prosince. Evropský parlament ve čtvrtek uvedl, že dohodu nejprve podrobně analyzuje, než se rozhodne, zda ji schválí, a to až v novém roce.
Britský parlament bude o dohodě debatovat a hlasovat 30. prosince, tedy pouhý den před uplynutím přechodného období.