Spojené království začalo v úterý s očkováním obyvatel proti onemocnění covid-19, informovala agentura Reuters. Stalo se první západní zemí, která tak učinila v globálním boji s pandemií. Celý proces představuje jednu z největších logistických výzev v novodobé historii.
Zdravotníci začali očkovat vakcínou vyvinutou společnostmi Pfizer a BioNTech. Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia. Z hlediska distribuce je tak země testovacím příkladem pro celý svět.
Margaret Keenan, babička, která za týden oslaví 91. narozeniny, se stala první osobou na světě, která dostala vakcínu mimo testovací proces. Očkována byla v místní nemocnici v Coventry ve střední Anglii.
„Je to nejlepší předčasný dárek k narozeninám, jaký bych si mohla přát, protože to znamená, že se konečně mohu těšit na čas strávený se svou rodinou a přáteli v novém roce poté, co jsem byla po většinu roku sama,“ prohlásila.
Zahájení očkování je nadějí na obrat v boji s pandemií, která zabila více než 1,5 milionu lidí. Spojené království je nejvíce zasaženou evropskou zemí s více než 61 000 úmrtími.
Británie je prvním národem na světě, který zahájil hromadné očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Jde o jednu ze tří očkovacích látek vyvinutých v rekordním čase, které úspěšně prošly testovací fází.
„Pokud se nám to podaří udělat pro všechny, kteří jsou touto chorobou zranitelní, pak můžeme jít dál a můžeme se vrátit k normálu,“ uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Podle jeho očekávání budou do konce roku očkovány miliony lidí.
Země objednala dostatek dávek vakcíny Pfizer/BioNTech pro 20 milionů lidí. Podle posledního stádia testování má látka 95procentní účinnost.
Centra ve Velké Británii budou očkovat osoby starší 80 let a některé pracovníky ve zdravotnictví a pečovatelských službách. Cílem programu je ochrana nejzranitelnějších osob a navrácení života do normálu, informovala BBC.