Spojené království bude první západní zemí, která začne očkovat proti covidu-19. Británie tak předstihla Spojené státy a zbytek Evropy poté, co její regulační orgán ve středu schválil vakcínu vyvinutou společností Pfizer a BioNTech pro nouzové použití v rekordním čase. Informovaly o tom agentura Reuters a BBC.
Britský regulační úřad MHRA uvedl, že vakcínu, která poskytuje až 95procentní ochranu před onemocněním covid-19, lze bezpečně zavést. Prvních 800 000 dávek bude ve Velké Británii k dispozici od příštího týdne, uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Starší lidé v domovech pro seniory a zaměstnanci pečovatelských domů jsou v seznamu priorit na prvním místě. Následují lidé starší 80 let a zdravotníci.
Očkovací látka Pfizeru a BioNTechu musí být skladována při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Z toho důvodu bude pravděpodobně první vlna vakcinace probíhat v nemocnicích. Obyvatelé pečovatelských domů tak pravděpodobně budou očkováni o něco později.
Vakcína je považována za nejlepší šanci pro svět, jak se uprostřed pandemie, která si vyžádala téměř 1,5 milionu obětí a výrazně ovlivnila světovou ekonomiku, vrátit k normálnímu režimu. Británie zaznamenala nejvyšší počet obětí covidu-19 v Evropě.
„Vláda dnes přijala doporučení nezávislé Regulační agentury pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky (MHRA) schválit vakcínu na covid-19 od společností Pfizer-BioNTech,“ uvedla vláda.
„Jsem z této zprávy očividně absolutně nadšený. Jsem velmi hrdý na to, že Spojené království je prvním místem na světě, které má klinicky schválenou vakcínu,“ řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Čína již nouzově schválila tři experimentální vakcíny a od července naočkovala přibližně 1 milion lidí. Rusko očkovalo pracovníky v první linii poté, co v srpnu schválilo svou vakcínu Sputnik V, než dokončilo testování bezpečnosti a účinnosti.