Britská policie dnes obvinila z terorismu 38letého člena islamistické skupiny známé jako The Beatles poté, co byl vydán z Turecka do Británie. Informovala o tom agentura Reuters. Prokuratura původně navrhla obžalovat Ainea Davise podle zákonů o terorismu už v roce 2014.
Davis byl zatčen po příletu na letiště Luton poblíž Londýna, kam ho ve středu deportovaly turecké úřady. Dnes byl předveden před vazebního soudce v Londýně, kde krátce promluvil, aby potvrdil své jméno a datum narození. Soudce Paul Goldspring nařídil, aby Davis zůstal ve vazbě do dalšího jednání, které je naplánováno na 2. září.
An alleged member of an Islamic State group hostage-taking cell nicknamed “The Beatles” has been charged with terrorism offenses in Britain after being deported from Turkey.
— AP Europe (@AP_Europe) August 11, 2022
Aine Davis will appear in a London court on Thursday. https://t.co/JDBuXcXyD8
Podle BBC a dalších médií Davise obvinili rukojmí, zadržovaní v Sýrii kvůli svému britskému původu, z členství v teroristické buňce takzvaného Islámského státu (IS), zvané The Beatles.
„Osmatřicetiletý Davis byl obviněn z porušení zákonů o terorismu a z držení střelné zbraně za účelem spjatým s terorismem,“ uvedla britská královská prokuratura. Podle Reuters prokuratura uvedla, že byl konkrétně obviněn z držení střelné zbraně za teroristickým účelem a ve dvou bodech v souvislosti s financováním terorismu. Jeho přítel se údajně pokusil do Sýrie dostat 20.000 eur (téměř 490.000 korun). Obvinění se vztahují k činům z let 2013 a 2014.
Davis byl zatčen v Turecku v roce 2015 a v roce 2017 tam byl usvědčen z členství ve skupině IS. U soudu však popíral, že by byl jedním z „Beatles“.
Čtyřčlenná skupina britských radikálů The Beatles měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, která ukazovala popravy britských a amerických zajatců. Jejich oběťmi byli například američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a humanitární pracovníci Kayla Muellerová a Peter Kassig.
V dubnu americký soud vyměřil doživotní trest vězení dalšímu členovi skupiny, bývalému britskému občanovi Alexandovi Koteymu. Další člen buňky El Shafee Elsheikh v USA čeká na oznámení výše trestu. Vůdce buňky Mohammed Emwazi známý jako „džihádista John“ zahynul v roce 2015 při útoku amerického dronu.