Pilulka na léčbu onemocnění covid-19 s názvem molnupiravir dostala ve čtvrtek v Británii jako v první zemi na světě zelenou. Lék společně vyvinuly americké společnosti Merck Sharp & Dohme a Ridgeback Biotherapeutics. Informuje o tom agentura Reuters.
Léčivo zvané molnupiravir by mohlo nyní v Británii pomoci v boji proti pandemii. Britská agentura Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), jež jej schválila, uvedla, že po přísném přezkoumání dostupných důkazů bylo antivirotikum shledáno jako bezpečné a účinné.
„Dnešek je pro naši zemi historickým dnem, protože Spojené království je první zemí na světě, jež schválila antivirotikum, které se dá pro léčbu covid-19 použít doma,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Sajid Javid.
Agentura doporučila užití pilulky u lidí s mírným až středně závažným onemocněním a alespoň jedním rizikovým faktorem pro rozvoj závažného onemocnění. Mezi ty se řadí kupříkladu obezita či onemocnění srdce.
Podán by měl být lék co nejdříve po pozitivním testu na covid-19, nejpozději do pěti dnů od objevení se příznaků. Pilulka funguje na té bázi, že zabraňuje viru se množit. Užívat ji budou pacienti dvakrát denně po dobu pěti dnů.
O polovinu nižší riziko úmrtí nebo hospitalizace
Léčivo má za sebou navíc pozitivní výsledky. Klinické studie dle BBC ukazují, že pilulka snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí přibližně o polovinu.
Profesor Stephen Powis, představitel NHS, uvedl dle agentury Reuters, že lék bude podáván pacientům s vyšším rizikem komplikací, neboť Británie míří do jedné z nejnáročnějších zim vůbec.
„Nyní pracujeme napříč vládou a NHS na tom, abychom urychleně dostali tuto léčbu k pacientům, zpočátku prostřednictvím národní studie, abychom mohli shromáždit více údajů o tom, jak antivirotika fungují u převážně očkované populace,“ řekla britská politička Maggie Throup parlamentu.
Powis dodal, že k širšímu zavedení dojde pokud bude léčba klinicky a nákladově efektivní při snižování počtu hospitalizací a úmrtí. Dle společnosti je lék účinný proti všem variantám koronaviru.
V minulém měsíci se Británie dohodla se společností Merck na zajištění 480 000 léčebných dávek tohoto antivirotika. První dodávka by měla dorazit v listopadu. Profesorka Penny Ward varovala, že dodávky budou ale pravděpodobně omezené vzhledem k silné celosvětové poptávce, uvádí agentura Reuters.
4. listopadu přibylo v Británii přes 37 tisíc nově nakažných. Vláda uvedla, že se nyní zaměřuje na podávání posilujících dávek a očkování dětí ve věku 12 až 15 let.
Na schválení léku čekají i další země
Británie je sice první zemí, ve které byla léčba povolena, ale i další země nad tím uvažují. V USA se sejdou tento měsíc, aby hlasovali, zda by měl být molnupiravir povolen. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) o tom taktéž nyní rozhoduje.
Společnost Merck avizovala, že očekává, že vyrobí 10 milionů léčebných dávek do konce tohoto roku. V roce 2022 by to pak mělo být nejméně 20 milionů.
O vytvoření pilulek se snaží také společnosti Pfizer a Roche. Pfizer minulý měsíc zahájil velkou studii svého perorálního antivirového léku pro prevenci covid-19 u lidí, kteří byli vystaveni koronaviru. V poslední fázi studie, aby se mohl podávat i v rámci prevence, je i molnupiravir.