Británie ve středu vyzvala SAE aby ukázala důkaz, že jedna z dcer dubajského vládce, princezna Latífa, je stále naživu. Na natočeném videozáznamu totiž uvedla, že je držena v zajetí ve střežené a zabarikádované vile a obává se o svůj život. Informovala o tom agentura Reuters a BBC.
Dubaj se nyní potýká s mezinárodním tlakem, aby byla dcera dubajského vládce, princezna Latífa, osvobozena. Dubajská princezna, která má se svým otcem šajchem Mohammedem bin Rashidem al-Maktoumem (Muhammadem bin Rašídem Maktúmem) napjaté vztahy, vypustila nyní video, ve kterém uvedla, že je držena jako rukojmí.
Vilu, ve které se nachází, označila za své vězení. Uvedla také, že se obává o svůj život a že jí strážní řekli, že bude celý život držena v zajetí a už nikdy neuvidí slunce. Skupina lidí označovaná jako Free Latifa (Osvoboďte Latífu) uvedla, že jí do vily propašovala telefon.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že video je hluboce znepokojující a ukazuje ženu ve velkém utrpení. Britský premiér Boris Johnson dodal, že je znepokojen celou situací a že OSN se tím zabývá.
Latífa se již pokoušela uprchnout v roce 2018, a to na lodi. Nalezena byla u indických břehů a proti své vůli odvezena zpět do Dubaje. Z tohoto útěku zveřejnila její video, kterým na sebe mezinárodně upozornila, skupina pro lidská práva.
Soudce londýnského vrchního soudu v loňském březnu přijal řadu obvinění vznesenou bývalou manželkou šajcha, princeznou Hayou (Hájou), která se uchýlila do Británie i se svými dvěma dětmi. A to včetně obvinění, že šajch nařídil únos Latífy. Maktoumovi právníci obvinění odmítli. Maktoum je jedním z nejbohatších vládců na světě a je viceprezidentem Spojených arabských emirátů.
Od chvíle, kdy byla Latífa přivezena zpět do Dubaje, byla viděna jen jednou. A to když její rodina na konci roku 2018 zveřejnila její fotografie s Mary Robinson, bývalou irskou prezidentkou. Té ale řekli, že princezna trpí duševní chorobou a komisařka se jí tak na situaci neptala.