Británie dnes začala žadatele o azyl přemisťovat do velké plovoucí ubytovny Bibby Stockholm v přístavu ostrova Portland na jižním pobřeží. Jde o součást plánu vlády hledat levnější alternativy k hotelům, které dosud byly těmto lidem poskytovány jako dočasné ubytování do vyřízení jejich žádostí, informovala agentura Reuters. Británie také výrazně zvýšila pokuty firmám a pronajímatelům, kteří zaměstnávají nebo ubytovávají nelegálně přicestovalé migranty, informovala BBC.
Britská vláda dnes uvedla, že chce omezit faktory lákající žadatele o azyl do Británie, kde jich v současnosti žije více než 50.000 po hotelích poté, co v člunech překonali Lamanšský průliv.
BREAKING: First asylum seekers arrive on the Bibby Stockholm barge.
— Sky News (@SkyNews) August 7, 2023
Sky News understand that around 50 single males will be housed on board. It is expected to house over 500 people in total in the coming months.https://t.co/xItZsH7tea
📺 Sky 501 pic.twitter.com/IpT0Jut9iW
Plány na využívání plavidel a vysloužilých vojenských objektů k jejich ubytování vyvolaly protesty místních obcí, z nichž některé si stěžují na možný dopad na služby a obávají se, že zařízení se stanou terči protestů. Jiní považují ubytování pro lidi přicházející ze zemí jako Irák, Írán, Sýrie, Afghánistán nebo Albánie za nehumánní. Lidskoprávní organizace už dříve nazvaly loď, která zvenku připomíná třípatrový panelový dům, „plovoucím vězením“.
Migranti nebudou na lodi Bibby Stockholm zavřeni, budou se moci pohybovat svobodně mimo loď. Obavy místních vláda vyvrací tím, že všichni budou předem dobře prověřeni a každý odchod z lodi bude registrován u přístavní bezpečnostní služby. Na lodi by měli strávit každý asi půl roku, maximálně devět měsíců.
Náměstkyně ministra spravedlnosti Sarah Dinesová dnes televizi Sky News řekla, že loď u Portlandu je součástí plánu na navýšení počtu míst, která může vláda využívat k ubytování migrantů. Účty za hotely přitom vzrostly na šest milionů liber (téměř 169 milionů korun) za den. „Vysíláme tím silný vzkaz, že tu bude náležité ubytování, ale ne luxusní,“ řekla Dinesová.
V Bibby Stockholm budou podle vlády ubytováváni jen muži bez rodin ve věku 18 až 65 let. Zařízení poskytne „základní a funkční“ ubytování a také zdravotní péči, možnosti občerstvení a bezpečnost. Dnes mělo být na plavidlo přestěhování kolem 50 migrantů. Podle informací Reuters začali přicházet kolem poledne. Vláda premiéra Rishiho Sunaka tam chce dočasně ubytovat na pět set žadatelů o azyl.
Konzervativní vláda chce migraci omezit i dalšími přísnými zákony. Kdo do země vstoupí bez povolení, půjde okamžitě do vazby a bude co nejdříve vyhoštěn. V Británii pak už nebude moci žádat o azyl.
Počet lidí ilegálně přišedších do Británie loni vzrostl na 45.000, ačkoli někteří konzervativci tvrdili, že s brexitem přistěhovalectví opadne. Británie navíc dosud s EU neuzavřela dohodu o navracení migrantů.
Britská vláda chce proti ilegální migraci bojovat i přísnějším postihováním firem a pronajímatelů, kteří takové migranty zaměstnávají a poskytují jim ubytování. Podle jejích plánů se mají pokuty pro firmy zvýšit ze současných 15.000 liber na 45.000 za každého ilegálně zaměstnaného pracovníka. Obdobně pokuty pro pronajímatele se zvýší z 1000 na 10.000 liber.