Celá Anglie a velká část Skotska přechází do tvrdého lockdownu. Britskou vládu k tomu vede dramatický růst případů infekce covid-19. Informuje o tom BBC a další servery.
Znamená to především, že všichni Angličané a většina Skotů se musí zdržovat doma. V zemi se uzavírá drtivá většina základních, středních i vysokých škol, které musí přejít na distanční výuku.
Lockdown bude v Anglii platit minimálně do půlky února, Skotsko posoudí jeho výsledky koncem ledna.
Ačkoliv nejpřísnější opatření v Británii panují už týdny, zemi se stále nedaří dostat strmě se šířící koronavirus pod kontrolu. Za pondělí bylo odhaleno 58 784 nových případů infekce, za ten samý den zemřelo s covidem-19 407 lidí. „Nemocnice jsou pod největším tlakem od začátku pandemie,“ uvedl britský premiér Boris Johnson, když zpřísnění protiepidemických opatření oznamoval. Británie by se podle něj měla připravit na „nejtěžší týdny vůbec“. A ačkoliv nové restrikce vejdou v platnost až ve středu, Johnson řekl, že by je lidé měli začít dodržovat okamžitě.
Lidé mohou opouštět svá obydlí jen ve výjimečných případech: mohou jít k lékaři, nakoupit základní potraviny, případně vykonávat práci, kterou nemohou z objektivních důvodů dělat z domova.
Johnson také zdůraznil, že do půlky února by měli vakcínu proti novému koronaviru dostat úplně všichni lidé nad 70 let, chronicky nemocní a pracující v první linii ve zdravotních a sociálních službách.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila lockdown pro zemi už v pondělí, platí od pondělní půlnoci. „Bez přehánění říkám, že situace, které čelíme, je nejvážnější od března,“ uvedla premiérka. Ve Skotsku musí rovněž lidé zůstávat až na výjimky doma, mohou se setkávat pouze s jedním člověkem z jiné domácnosti. Ve Skotsku bylo za pondělí nově pozitivních 1905 lidí, nakažených bylo 15% ze všech testovaných.
Velká Británie masivně očkuje, vakcínu už dostalo téměř milion lidí. Kancléř Michael Gove v BBC uvedl, že doufá, že v únoru už bude proočkováno 13 milionů lidí. „Čím více budeme očkovat, tím snadnější bude uvolňovat restrikce,“ řekl Gove. Zmínil se také, že Johnsonova vláda hledá další způsoby, jak omezit mezinárodní cestování.
Profesor Andrew Hayward, člen vládní rady pro zdravotnictví, řekl, že lockdown zachrání desítky tisíců životů. „Virus se změnil, a je možné, že ani tato opatření nebudou stačit,“ uvedl ale také.