Velká Británie bude požadovat, aby cestující ze zemí, kde se šíří nakažlivější varianty koronaviru, zaplatili za 10denní karanténu v hotelech. Zároveň bude od příštího týdne těm, kteří pravidla poruší, hrozit vysoká pokuta nebo vězení. V úterý o tom informovala stanice BBC a agentura Reuters.
Nová cestovní pravidla doplňují omezení, která již zakazují cestování do zahraničí na dovolenou. Vláda uvedla, že zavedení přísnějších opatření je nezbytné, aby šíření nových variant koronaviru nezmařilo rychlou realizaci britského očkovacího plánu.
Letecké a cestovní společnosti mezitím vyzvaly k větší vládní pomoci. Nová pravidla podle nich jen prohloubí krizi, která způsobila ztrátu téměř všech jejich příjmů.
Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock prohlásil, že v případě porušení pravidel, která vstoupí v platnost 15. února, lidem hrozí odnětí svobody a pokuta až do výše 10 000 liber (293 000 korun).
„Kdokoli, kdo bude ve formuláři vyhledávače cestujících lhát a snažit se utajit, že byl v zemi na ‚červeném seznamu‘ 10 dní před příjezdem sem, bude čelit trestu odnětí svobody až na 10 let,“ řekl Hancock parlamentu.
Britští a irští státní příslušníci přijíždějící do Anglie, kteří se v posledních 10 dnech nacházeli ve vysoce rizikových zemích, budou muset zaplatit 1 750 liber (přes 51 000 korun), aby pokryli náklady na minimálně 10denní karanténu ve vyhrazeném hotelu, uvedl Hancock.
Ve svém prohlášení ve sněmovně ministr informoval, že v Anglii tento program zahrnuje 16 hotelů. K dispozici bude 4 600 pokojů.
Všichni cestující, kteří do Skotska zamíří letecky, se budou muset uchýlit do hotelů vyčleněných pro karanténu. Nová, přísnější cestovní opatření zvažuje také Wales a Severní Irsko.
Lidé, kteří přicestují do Spojeného království, budou muset kromě již požadovaného testu před odjezdem také absolvovat další testy na covid-19 druhý a osmý den své karantény.
Británie zavedla nejrychlejší očkovací program ze všech větších zemí. V posledních dnech však vyvolaly znepokojení zprávy, že vakcíny, které Spojené království používá, mohou být méně účinné proti některým novým variantám viru, jako je například jihoafrická varianta.
Jihoafrická republika tento týden pozastavila zavádění vakcíny od AstraZenecy právě kvůli studii, jejíž výsledky naznačují nedostatečnou ochranu proti tamní mutaci.