Britská policie řekla, že identifikovala dalšího člověka zodpovědného za útok nervově paralytickou látkou zvanou novičok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v roce 2018 v Salisbury. Vedoucím celé operace by měl být ruský agent Denis Sergejev. Informuje o tom BBC.
Při operaci v roce 2018 byli tři lidé těžce zraněni: bývalý ruský agent Sergej Skripal, jeho dcera Julie a britský policista Nick Bailey otravu jednou z nejjedovatějších látek na světě přežili. Naopak Dawn Sturgess, která o několik měsíců později našla lahev od parfému, v níž se novičok skrýval, zemřela.
Zdroje z bezpečnostních složek nyní podle BBC tvrdí, že celé operaci velel agent ruské tajné služby GRU Denis Sergejev. Ten zřejmě stojí za řadou podvratných aktivit v celé Evropě, podle některých médií pobýval jeden čas i v ČR. „Česká stopa“ figuruje v tomto případě od začátku: dva agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, které Britové podezírají, že právě oni na kliku Skripalova bytu nastříkali otrávený parfém, jsou podezřelí i z výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že všichni tři agenti by měli být předáni spravedlnosti.
Nick Price, šéf protiteroristického útvaru, řekl, že existují pádné důkazy k tomu, aby všichni tři agenti byli obviněni, a že zadržení Sergejeva je ve veřejném zájmu. Úřady nyní pracují na tom, aby dostaly všechny tři pravděpodobné pachatele do Británie. Rusko však své občany do Británie jen tak nevydá.
Rusko vinu odmítá
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová už dříve uvedla, že Británie používá tento případ k vyvíjení tlaku na Rusko. „Absolutně odmítáme veškeré pokusy Londýna vinit Moskvu za to, co se stalo v Salisbury,“ vyjádřila se. I ruský prezident Vladimir Putin už dříve rázně odmítl, že by s případem Skripalových měla co do činění ruská rozvědka. Tři Rusové nemohou být formálně obviněni, dokud nebudou zatčeni.
Britská ministryně vnitra Priti Patel uvedla, že jakmile jeden z podezřelých vycestuje z Ruska, Velká Británie „udělá všechno pro to, aby je zadržela.“ „V hledání spravedlnosti budeme neoblomní,“ řekla. Otrávení Skripalových byl podle ní „děsivý útok, který otřásl celou zemí a sjednotil spojence v jeho odsouzení.“ „Nebylo to ale poprvé, co Rusko spáchalo takový nestoudný čin na britské půdě,“ řekla s narážkou na vraždu Alexandra Litviněnka. Bývalý agent ruské tajné služby zběhl do Británie, kde začal pracovat pro britskou MI6. V roce 2006 jej v Londýně někdo otrávil prudce radioaktivním poloniem.