Britská centrální banka (BoE) v úterý vyzvala k lepší regulaci kryptoměn a upozornila na „zranitelná místa“ na trhu. O zprávě informoval server Decrypt.
Ve zprávě britské centrální banky o finanční stabilitě, která byla zveřejněna v úterý, se uvádí, že „ocenění kryptoaktiv prudce pokleslo“. A to z loňského vrcholu ve výši téměř 3 bilionů USD na současných 883 miliard USD.
Uvedla, že ačkoli tento pokles „nepředstavoval riziko pro finanční stabilitu jako celek“, je zapotřebí přísnějších zákonů na ochranu širšího finančního systému v budoucnu.
„V rámci trhů s kryptoaktivy byla odhalena řada zranitelných míst podobných těm, která odhalila minulá období nestability v tradičnějších částech finančního systému,“ uvádí zpráva.
„Tyto události nepředstavovaly riziko pro finanční stabilitu jako celek. Pokud by však nedošlo k jejich řešení, objevila by se systémová rizika, pokud by se aktivita v oblasti kryptoaktiv a její propojení s širším finančním systémem nadále rozvíjela,“ dodala s tím, že je zapotřebí silnější prosazování práva a regulace.
JUST IN: 🇬🇧 The Bank of England has called for stricter #crypto regulation after the $2 trillion drop in market capitalization.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) July 5, 2022
BoE v poslední době o kryptoměnách hodně mluví. V prosinci varovala, že toto odvětví může představovat hrozbu pro zavedený finanční systém.
Problémy se stablecoiny
V dubnu však britská vláda oznámila plány stát se „globálním technologickým centrem pro kryptoaktivy“. Přičemž stablecoiny budou používány „jako uznávaná forma platby“. Britská centrální banka od té doby uvedla, že bude zasahovat, aby řídila a dohlížela na kolabující stablecoiny.
Stablecoin je digitální aktivum, které má být stabilnější než kryptoměny, jako je Bitcoin nebo Ethereum, jejichž cena kolísá nahoru a dolů. Stablecoiny, které mnozí považují za páteř kryptoměnového ekosystému, jsou navázány na fiat měny, jako je americký dolar. To by mělo zabránit výkyvům a pomoct obchodníkům udržet likviditu. Tyto mince udržují své vazby různými způsoby. Některé, jako Tether a USDC společnosti Circle, údajně drží v rezervě ekvivalentní aktiva.
Ačkoli možná největším krypto příběhem letošního roku byl zatím neslavný krach ekosystému Terra – protokolu DeFi (decentralizované finance). Ten se během několika dní stal prakticky bezcenným, když jeho stablecoin, algoritmická mince TerraUSD, která se spoléhala na kód, jenž udržoval její stabilní cenu, ztratila svoje navázání, což tvrdě zasáhlo investory i širší trh.
V dnešní zprávě BoE opět uvedla, že taková aktiva je třeba regulovat. „Bez dodatečné regulace nemusí některé stablecoiny držené za účelem použití k platbám poskytovat podobnou ochranu jako peníze centrální banky nebo komerční banky,“ dodala.
BoE není jedinou evropskou institucí volající po regulaci kryptoměn. Samotná Evropská centrální banka chce také přísnější regulace. Navíc Španělsko bude chtít po držitelích kryptoměn dokládat velikost jejich investic.