Buckinghamský palác oznámil, že královna měla pozitivní test na covid. Informuje o tom BBC.
Panovnice pociťuje „mírné příznaky podobné nachlazení“. Očekává, že v nadcházejícím týdnu bude pokračovat v „lehkých povinnostech“ ve Windsoru, uvedl palác.
„Bude jí nadále poskytována lékařská péče a bude se řídit všemi příslušnými pokyny,“ dodal v prohlášení.
Pětadevadesátiletá královna byla v kontaktu se svým nejstarším synem a následníkem trůnu, princem z Walesu, který měl minulý týden pozitivní test. Ve Windsoru, kde královna pobývá, vyšel test pozitivně už řadě lidí.
V návaznosti na toto oznámení královna vydala blahopřejný vzkaz britským curlingovým týmům. Vyzdvihla „vynikající výkon“ týmů na zimních olympijských hrách, díky němuž ženy získaly zlatou a muži stříbrnou medaili.
Královna uvedla: „Vím, že vaše místní komunity a lidé v celém Spojeném království se ke mně připojí. Budou vám, vašim trenérům a přátelům a rodinám, kteří vás podporovali při vašem velkém úspěchu, posílat naše přání.“
Politici vzkazují brzké uzdravení
„Jsem si jist, že mluvím za všechny, když Jejímu Veličenstvu královně přeji brzké uzdravení z covidu a rychlý návrat k plnému zdraví,“ vzkázal královně premiér Boris Johnson. Předseda opozice, labourista Keir Starmer, rovněž popřál panovnici pevné zdraví a brzké uzdravení. „Brzy se uzdravte, madam,“ dodal.
Královně vyšel pozitivní test zrovna ve dnech, kdy se Británie chystá na zrušení většiny protiepidemických opatření. Premiér Johnson pro BBC řekl, že je čas „skončit se státními nařízeními“, země se podle něj musí naučit s covidem žít.
V předvečer svého platinového jubilea, kterým si 6. února připomene 70 let na trůnu, uskutečnila královna první velké veřejné setkání po více než třech měsících, a to v Sandringhamském domě. Královně bude v dubnu 96 let a poprvé se nechala očkovat v lednu 2021. Předpokládá se, že poté podstoupila všechna následná očkování.
Královský zpravodaj BBC Nicholas Witchell uvedl, že od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli lékařským kontrolám, bere život „poněkud snadněji“. V listopadu královna zmeškala nedělní bohoslužbu Remembrance s nataženými zády, a to několik týdnů poté, co jí lékaři po pobytu v nemocnici doporučili odpočinek. Bylo to poprvé, kdy jako panovnice vynechala obřad u londýnského kenotafu, kromě doby, kdy byla těhotná nebo v zahraničí.
Je pravděpodobné, že královna bude během svých lehčích povinností každý den číst dokumenty, které jí zasílají ministři britské vlády a zástupci Společenství národů. V případě potřeby je bude schvalovat a podepisovat.
Pomohou antivirotika?
Zdravotní zpravodaj BBC Jim Reed uvedl, že královně by při léčbě mohly pomoci nově schválená antivirotika. Tyto léky jsou nyní klíčovým způsobem, jak snížit riziko hospitalizace u zranitelných skupin. Není však zatím jasné, jestli je lékaři královně vůbec nabídnou.
V současné době je třeba dostupná antivirotika užít do tří až pěti dnů od nakažení.
Mezi léky schválené pro použití ve Velké Británii patří ronapreve a molnupiravir. U nich bylo v lékařských studiích prokázáno, že významně snižují riziko hospitalizace nebo úmrtí.
Třiasedmdesátiletý princ Charles byl pozitivně testován 10. února a 8. února se setkal s královnou. Příznaky covidu se obvykle objevují dva až 14 dní po vystavení viru.
V úterý se královna zúčastnila svého prvního oficiálního setkání od doby, kdy přišla do styku s princem Charlesem, a uspořádala virtuální schůzku se dvěma novými velvyslanci ve Spojeném království.
Následující den s úsměvem naznačila, že má problémy s pohyblivostí během setkání s pracovníky ministerstva obrany. Ve stoje, zatímco používala hůl, ukázala na svou levou nohu a řekla: „Jak vidíte, nemohu se hýbat.“