Britská ministerská předsedkyně Liz Truss se ve čtvrtek po téměř týdnu chaosu na finančních trzích, který vyvolaly vládní plány na snížení daní, k situaci vyjádřila. Podle svých slov si za rozhodnutím stojí a je ochotna přijímat kontroverzní opatření, aby znovu nastartovala ekonomický růst. Informovaly o tom server BBC a agentura Reuters.
Premiérka prolomila mlčení den poté, co britská centrální banka v nouzovém kroku obnovila svůj program nákupu dluhopisů za účelem ochrany penzijních fondů před potenciálním částečným kolapsem, upozornila agentura Reuters. Truss také uvedla, že otřesy na finančních trzích způsobila ruská invaze na Ukrajinu, která vedla k prudkému růstu cen po celém světě.
Tax cuts are right plan for economy, says Liz Truss https://t.co/Qy0tag2BOR
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 29, 2022
Britská libra se za poslední týden vůči americkému dolaru propadla na rekordní minimum. Později se stabilizovala a obchodovala se kolem 1,08 dolaru.
Plánované největší daňové škrty od roku 1972 v odhadované výši 45 miliard liber (zhruba 1,2 bilionu korun) z minulého týdne mají podle britského ministra financí Kwasiho Kwartenga odvrátit recesi. Investoři se nicméně obávají, že fiskální stimuly povedou k zadlužení země na neudržitelnou úroveň a dále zvýší inflaci.
„Museli jsme urychleně jednat, aby naše ekonomika začala růst, abychom rozhýbali Británii a také se vypořádali s inflací. To samozřejmě znamená přijímat kontroverzní a obtížná rozhodnutí,“ řekla v sérii rozhovorů pro místní rozhlasové stanice BBC. „Jako premiérka jsem nicméně připravená to udělat,“ dodala Truss, která stojí v čele britské vlády od 6. září.
Výnosy britských vládních dluhopisů, které se zvýšily poté, co ministr financí v pátek představil svůj fiskální plán, ve čtvrtek opět rostly. Zvrátily tak část středečního propadu po oznámení Bank of England, které se týkalo zahájení neomezeného nákupu dluhopisů.
„Plán, který jsme si stanovili, je správný,“ prohlásila britská premiérka. Zároveň dodala, že tyto kroky z dlouhodobého hlediska posunou britskou ekonomiku na lepší trajektorii.
Plán britské vlády má řadu kritiků
Bývalý guvernér britské centrální banky Mark Carney plán na snížení daní zkritizoval. Podle něj totiž podkopává snahy Bank of England o omezení inflace a na finančních trzích šíří chaos.
Carney připustil, že globální ekonomika čelí určitým potížím. Rovněž nicméně upozornil, že za poslední týden se „vývoj soustředil kolem Spojeného království“ a že nedávné finanční otřesy byly reakcí na tzv. minirozpočet vlády.
Na Británii se snesla kritika také ze strany Mezinárodního měnového fondu. Ten varoval, že plánovaná opatření vlády mohou prohloubit krizi životních nákladů. V neobvykle otevřeném prohlášení MMF uvedl, že návrh pravděpodobně zvýší nerovnost a bude tlačit na růst cen.