Vysoce infekční varianta koronaviru byla poprvé detekována ve Velké Británii loni na podzim a od té doby se rozšířila po celém světě. Vědci ve středu navíc uvedli, že je ve srovnání s předchozími dominantními variantami častěji smrtící, a to o 30 až 100 procent. Studie vycházela z dat o více než sto tisících pacientech s covidem-19, informovala agentura Reuters.
Zveřejněná studii porovnávala smrtnost lidí ve Spojeném království infikovaných novou variantou SARS-CoV-2 známou jako B.1.1.7 a těch, kteří se nakazili jinými variantami viru způsobujícího onemocnění covid-19. Podle vědců byla v případě nové varianty smrtnost „výrazně vyšší“.
Varianta B.1.1.7 ve svém genetickém kódu obsahuje 23 mutací, což je relativně vysoký počet. Některé z nich přitom viru umožnily mnohem snazší šíření. Podle vědců je britská varianta o přibližně 40 až 70 procent infekčnější než dříve dominantní varianty.
Studie, která byla ve středu publikována v odborném časopise British Medical Journal, ukázala, že nákaza britskou variantou vedla u vzorku necelých 55 tisíců pacientů s covidem-19 k úmrtí v 227 případech. U stejného počtu pacientů infikovaných jinými variantami bylo zaznamenáno 141 úmrtí.
„Když to spojíme s její schopností rychle se šířit, stává se z varianty B.1.1.7 hrozba, kterou je třeba brát vážně,“ varoval spoluautor výzkumu Robert Challen.
Podle nezávislých expertů závěry tohoto šetření přispívají k předchozím předběžným důkazům spojujícím infekci variantou viru B.1.1.7 se zvýšeným rizikem úmrtí na covid-19.
Británie variantu B.1.1.7 identifikovala jako první, strmý nárůst případů se jí už podařilo zvrátit
Takzvaná britská varianta byla poprvé zachycena ve Spojeném království v září 2020. Od té doby se objevila ve více než stovce dalších zemích.
Prvotní nálezy v rámci studie obdržela britská vláda počátkem letošního roku spolu s dalším výzkumem odborníků z její poradní skupiny pro nové a vznikající respirační virové hrozby NERVTAG.
Virolog a profesor v oboru molekulární onkologie na Warwick University Lawrence Young uvedl, že přesné mechanismy, které stojí za vyšší smrtností varianty B.1.1.7, stále nejsou jasné. „Mohou však souviset s vyššími úrovněmi replikace virů i vyšším rizikem přenosu,“ prohlásil Young. Upozornil, že britská varianta pravděpodobně přispívá k nárůstu počtu nových infekcí v celé Evropě.
Její rychlé rozšíření ve Velké Británii koncem loňského roku vyvolalo prudký nárůst počtu případů covidu-19 a souvisejících úmrtí. 4. ledna nakonec vyústilo v nový národní lockdown, třetí od začátku pandemie, připomněla stanice al-Džazíra.
Od začátku pandemie Spojené království zaznamenalo více než 4,2 milionu případů onemocnění covid-19. Do 28 dní od pozitivního testu zemřelo téměř 125 tisíc lidí.
Díky opatřením i rychlému očkování počet nových případů ve státě dlouhodobě klesá. Jednu dávku vakcíny již dostalo více než 22,5 milionu lidí, což je přibližně třetina populace Spojeného království.