Vláda britské premiérky Liz Truss upouští od svého plánu snížit sazbu daně z příjmu lidem s nejvyšším příjmem. Jedná se tak o obrat o 180 stupňů po vlně kritiky a turbulentní reakci finančních trhů. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters a list The Guardian.
Britský ministr financí Kwasi Kwarteng rozhodnutí oznámil v pondělním tweetu: „Chápeme to a poslouchali jsme.“ Podle něj plán na snížení daní lidem s příjmem 150 000 liber a vyšším „odváděl pozornost od našeho prvořadého úkolu vypořádat se s výzvami, kterým naše země čelí“. Vláda tak dle jeho slov se snížením 45procentní sazby daně už nepočítá, napsal The Guardian.
Liz Truss abandons plan to scrap 45p top rate of income tax amid Tory revolt https://t.co/6oi0CXPH0v
— The Guardian (@guardian) October 3, 2022
Libra se v posledních dvou týdnech vůči americkému dolaru propadla na rekordní minimum. Plánované největší daňové škrty od roku 1972 v odhadované výši 45 miliard liber (zhruba 1,2 bilionu korun) měly podle Kwartenga odvrátit recesi. Trhy nicméně reagovaly pod vlivem obav z toho, že fiskální stimuly povedou k zadlužení státu na neudržitelnou úroveň a dále zvýší inflaci.
V několika rozhovorech odvysílaných v pondělí britský ministr financí prohlásil, že nepochybil. A to navzdory dopadům na libru, na státní dluh nebo prodražení hypoték. Na otázku, zda byl fiskální balíček, se kterým přišel před 10 dny, chybou, Kwarteng v pořadu Today na BBC Radio 4 odpověděl: „Vůbec to neuznávám. Jednali jsme velmi, velmi rychle.“
Ministr trval na tom, že velká část otřesů na trzích byla způsobena mezinárodními faktory. Podle jeho vyjádření spolu s premiérkou „vnímali, že téma 45procentní sazby přehlušuje význam velkého balíčku intervencí v energetice a rozsáhlého plánu na snížení daní pro lidi obecně“. Ještě minulý týden přitom Truss plánovaná opatření hájila.
Kwarteng odmítl komentovat, zda jeho důvěryhodnost jako ministra financí nebyla narušena. Pouze konstatoval, že se „stoprocentně soustředí na plán růstu“.
Kritika vládního plánu před pondělním rozhodnutím sílila na všech frontách
Plán na snížení daní zkritizoval bývalý guvernér britské centrální banky Mark Carney. Podle něj totiž podkopal snahy Bank of England o omezení inflace a finanční trhy uvrhl do chaosu.
Na Británii se snesla kritika také ze strany Mezinárodního měnového fondu. Ten varoval, že plánovaná opatření vlády mohou prohloubit krizi životních nákladů. V neobvykle otevřeném prohlášení MMF uvedl, že návrh pravděpodobně zvýší nerovnost a bude tlačit na růst cen.
„Je to neuvěřitelné,“ prohlásil konzervativní zákonodárce, který podle Reuters odmítl být jmenován. „Ke škodám už došlo. Také teď vypadáme neschopně,“ poznamenal. Další člen Konzervativní strany uvedl, že vláda v čele s premiérkou Truss od 6. září už funguje v režimu „přežít den po dni“, přičemž důvěra a důvěryhodnost vyprchaly.