Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.
Podle zpráv z agentury AFP, nově přijatý zákon klíčově reaguje na nesouhlas britské justice s předchozími verzemi podobného plánu. Výsledkem je, že Sněmovna lordů po opakovaných pozměňovacích návrzích nakonec ustoupila a schválila zákon v jeho současné podobě. Zákon prohlašuje Rwandu za „bezpečnou třetí zemi“, což teoreticky omezuje prostor pro právní námitky proti deportacím.
The Safety of Rwanda Bill has passed Parliament and will become law.
— Home Office (@ukhomeoffice) April 23, 2024
This landmark Bill will prevent legal challenges being used to delay the removal of asylum seekers to Rwanda. pic.twitter.com/oHdsfcL0Ty
Rishi Sunak zdůraznil, že opatření je klíčové pro zajištění britských hranic, zvláště v kontextu nadcházejících voleb, kde se snaží obnovit podporu pro svoji Konzervativní stranu. Tento plán přichází po několika měsících politických propadů a nárůstu počtu nelegálních migrantů, kteří překročili Lamanšský průliv. V roce 2022 bylo zaznamenáno rekordních téměř 46 tisíc příchozích, což je dramatický nárůst oproti předchozím letům.
Premiér Sunak také naznačil, že jeho vláda je připravena čelit jakýmkoliv mezinárodním soudním výzvám, které by mohly tento plán zpochybnit, včetně těch od Evropského soudu pro lidská práva. Toto prohlášení přichází navzdory historickému rozhodnutí ECHR v červnu 2022, které na poslední chvíli zablokovalo podobný let z důvodu „reálného rizika nevratné újmy“.
Rwandský prezident Paul Kagame vyjádřil podporu plánu a zdůraznil schopnost Rwandy zajistit bezpečnost a možný trvalý pobyt migrantů, pokud by byla jejich žádost o azyl v Británii zamítnuta. Přesto však zdůraznil potřebu finanční podpory od britské vlády, s odhadovanými náklady na celkovou realizaci programu až 600 milionů liber, píše iDNES.
Nově schválený zákon a jeho implementace představují komplexní výzvu, která vyvolává otázky o právech migrantů, mezinárodní spolupráci a morální odpovědnosti států.