Nezavedou-li se další omezení, hrozí Velké Británii podle vědců v lednu obrovská vlna covidu-19 kvůli nové nakažlivější variantě omikron. Zabít může až 75 tisíc Britů. Informuje o tom BBC.
Podle studie, kterou vypracovala Londýnská škola hygieny a tropické medicíny (LSHMT), by se počet úmrtí na tuto variantu do konce dubna mohl pohybovat od 25 000 do 75 000. Závisí také na tom, jak dobře zafungují vakcíny. Odborníci, kteří za studií stojí, však uvedli, že kolem modelování stále panuje nejistota a že nemají v rukou křišťálovou kouli. Jiný vědec, který není s výzkumem spojen, uvedl, že nejhorší scénáře studie jsou nepravděpodobné.
Výzkum bere v úvahu i předpoklad, že omikron může mít mírnější průběh než delta, zatím dominantní varianta. Experti se shodují na tom, že aplikování posilovacích třetích a čtvrtých dávek by mělo omikron zbrzdit.
Zpráva přišla v době, kdy Velká Británie v sobotu oznámila dalších 633 nových případů onemocnění omikronem. Skutečný počet je však podle odhadů mnohem vyšší. Nick Davies, jeden z výzkumníků, uvedl, že omikron se šíří „velmi rychle“, je „dost znepokojivý“ a do konce roku se pravděpodobně stane dominantní formou viru v Anglii.
Zpráva uvádí, že počet nakažených se v současné době v Anglii zdvojnásobuje každých zhruba dva a půl dne. A to i přes to, že země je vysoce proočkovaná. Nová varianta je ještě rychlejší než původní forma viru, která se šířila v době, kdy očkování nebylo.
„Na základě toho, co vidíme, můžeme očekávat, že ve Spojeném království dojde k velké vlně omikronu,“ varoval Davies.
V nejhorším případě může být podle něj zapotřebí zásadně zpřísnit omezení, aby se zabránilo zahlcení nemocnic. Modeláři varují, že u pesimistických scénářů by bylo potřeba opět zavřít podniky a omezit setkávání lidí. Zatím ale ještě není mnoho dat k tomu, aby se daly dělat závěry, upozorňují.
Lockdown může být nezbytný, varuje expertka
Výzkum se také zabýval dopadem zavedení nových omezení na vlnu omikronu. Davies uvedl, že přísnější omezení jsou „strašná“ pro fyzickou a duševní pohodu lidí a je třeba je pečlivě zvážit.
Rosanna Barnard, další z výzkumníků, řekla: „V našem nejoptimističtějším scénáři by se dopady Omicronu na začátku roku 2022 snížily mírnými kontrolními opatřeními, jako je práce z domova. Náš nejpesimističtější scénář však naznačuje, že možná budeme muset snést přísnější omezení, abychom předešli zahlcení zdravotnického systému. Nošení respirátorů, sociální distanc a posilovací očkování jsou zásadní, ale nemusí stačit,“ varovala.
„Nikdo nechce další lockdown, ale kvůli ochraně nemocnic mohou být nejpřísnější opatření nezbytná. Zvlášť pokud se ukáže, že omikron významně odolává protilátkám a je ještě infekčnější než delta,“ dodala.
Odborník na infekční nemoci profesor Paul Hunter však uvedl, že nejhorší scénáře jsou nepravděpodobné. Řekl, že každý model je jen „tak přesný, jaká jsou jeho vstupní data„. Model LSHMT podle něj předpokládá, že omicron způsobuje stejně vážný průběh jako delta. „Pokud má ale omikron mírnější průběh, což je podle mého názoru pravděpodobné, pak by tyto modely nadhodnotily počty hospitalizací a úmrtí, a to pravděpodobně výrazně,“ řekl.
Největší nejistota stále panuje kolem toho, jak dobře budou fungovat vakcíny, včetně boosterů. Podle prvních reálných studií britské Health Security Agency poskytly dvě dávky vakcíny omezenou ochranu před rozvojem příznaků omikronu. Posilovací dávka ji ale zvýšila až na 75 %. Při nejhorší covidové vlně v lednu 2021 bylo v sedmidenním průměru zaznamenáno téměř 60 000 potvrzených případů a více než 1 200 úmrtí denně.
.