Británie je o krok blíže k legalizaci asistovaného umírání. V pátečním hlasování schválili poslanci Dolní sněmovny návrh zákona, který by umožnil smrtelně nemocným pacientům ukončit svůj život za přísných podmínek. Rozhodnutí přichází po letech veřejných debat a polarizovaných názorů.
Poslanci rozhodli 330 hlasy proti 275 po několikahodinové emotivní debatě. Podle CNN čeká návrh ještě projednání v parlamentních výborech a schválení ve Sněmovně lordů. Jedná se však o nejvýznamnější krok na cestě k legalizaci kontroverzního procesu.
Zákon by umožnil pacientům s terminální diagnózou a méně než šesti měsíci života podat látku k ukončení života. Souhlas by museli poskytnout dva lékaři a soudce. Tento proces by vyžadoval, aby si pacient látku aplikoval sám, což návrh odlišuje od eutanazie, při níž pacientův život ukončí jiná osoba.
MPs in the House of Commons have voted 330 to 275 in favour of a bill to legalise assisted dying in England and Wales
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) November 29, 2024
Follow live reaction https://t.co/mVf7HZLT1V pic.twitter.com/k99kMya1JD
Podpora i obavy
Podle deníku The New York Times někteří zastánci považují návrh za milosrdné řešení. Pomůže podle nich zabránit nesnesitelnému utrpení pacientů a zmírní tlak na přetížené paliativní služby. Labouristický poslanec Tristan Osborne uvedl, že podpořil návrh kvůli silným zárukám a přiznal, že by „stejné možnosti chtěl i pro své blízké.“
Na druhé straně kritici varují před rizikem zneužití. Obávají se, že pacienti by mohli cítit nátlak rozhodnout se pro smrt, aby nebyli přítěží pro své rodiny. Labouristická poslankyně Rachael Maskell upozornila, že by vláda měla nejprve vyřešit krizi v britském zdravotnictví, které podle ní není připraveno zvládnout tuto novou odpovědnost.
Významná společenská změna
Legalizace asistovaného umírání by podle některých měla zásadní dopad na britskou společnost. Mnozí ji srovnávají s historickými změnami, jako byla legalizace potratů v roce 1967 nebo zrušení trestu smrti v roce 1969. Poslankyně Kim Leadbeater, která zákon navrhla, označila problematiku za „jeden z nejdůležitějších problémů naší doby“ a vyzvala kolegy, aby pomohli rodinám čelit „kruté realitě současného stavu“.
Inspirace zahraničními modely
Navrhovaný zákon vychází z modelu platného v americkém Oregonu. Na rozdíl od Švýcarska, Nizozemska či Kanady, které povolují asistované umírání i v případech nesnesitelného utrpení, se britský návrh týká pouze pacientů s terminální diagnózou. Země jako Kanada, Nový Zéland nebo Španělsko již podobné zákony přijaly, připomíná CNN.
Emocionální debata bez stranické disciplíny
Hlasování provázela volná disciplína, což znamená, že poslanci nebyli vázáni stranickými pokyny a mohli hlasovat dle svého svědomí. Jak informuje The New York Times, diskuse v Dolní sněmovně přinesla argumenty plné emocí. Podle zastánců zákona současný stav nutí smrtelně nemocné Brity odjíždět za asistovanou smrtí do Švýcarska, což prohlubuje jejich utrpení. „Podle současného práva je většina lidí nucena volit mezi utrpením, Švýcarskem nebo sebevraždou,“ upozornila známá moderátorka Esther Rantzen v otevřeném dopise poslancům.
Pokud bude návrh schválen i Sněmovnou lordů, Británie se stane jednou z mála zemí, které tento proces umožňují, a zároveň největší podle počtu obyvatel.