Pokud už delší dobu koketujete s myšlenkou rozjet vlastní podnikání, je nejvyšší čas se do toho pustit. Léto klepe na dveře a málokoho těší povinně sedět v kanceláři. Ve vlastním projektu jste pány svého času a sami si určujete, kdy a jak moc budete pracovat.
V čem začít podnikat?
Mnoho lidí, kteří přemýšlí o vlastním podnikání si myslí, že musí přijít s „něčím novým“. Ve skutečnosti je ale velice těžké na trhu prorazit s něčím, co společnost ještě nezná. Nevíte, zda bude o produkt nebo službu zájem ani se nemůžete inspirovat u konkurence.
Pokud chcete rozjet svůj vlastní byznys a přemýšlíte, v čem byste mohli být úspěšní, zamyslete se nad těmito doporučeními:
- Prodejte své znalosti a zkušenosti – nejlépe se samozřejmě podniká v tom, co vás baví. Zamyslete se nad tím, v čem vynikáte, v čem máte bohaté znalosti a na co máte talent. Právě znalosti a dovednosti se mohou stát vaší hlavní konkurenční výhodou.
- Inovujte stávající – nemusíte předávat své zkušenosti ani složitě vymýšlet nový produkt. Podívejte se, co je na trhu populární a zkuste tomu dát nový „kabát“. Může se jednat třeba o originální designové pojetí ponožek.
- Obohaťte trh tím, co vám na něm chybí – perfektním vodítkem pro nápad na podnikání může být to, co vám samotným na trhu chybí. Říká se tomu díra na trhu. Pokud dokážete identifikovat vaši potřebu, jednoduše ji uveďte na trh.
- Sledujte trendy – zajímejte se o to, co rezonuje společností. Ponořte se do aktuálních témat a potřeb, vzdělávejte se v oboru, a pak své znalosti a návody nabídněte potenciálním zákazníkům.
Průzkum trhu a podnikatelský plán
Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, jestli je váš nápad životaschopný. Odpovězte si na otázky, zda po vašem produktu nebo službě existuje poptávka, jak řeší konkrétní problém, v čem se liší od ostatních na trhu a kdo je vaše cílová skupina.
Nezapomeňte si také vypracovat podnikatelský plán, který vám pomůže utřídit myšlenky. Díky podnikatelskému plánu budete mít všechny důležité informace na jednom místě. Plán obsahuje vaše cíle, rizikové faktory, silné a slabé stránky konkurence, strategii, ale také financování. Je potřeba počítat s tím, že na rozjezd podnikání budete potřebovat určitou sumu peněz.
Jak zafinancovat své podnikání?
V počátku budete potřebovat určitou finanční sumu. Obvykle se radí, abyste sečetli veškeré své předpokládané náklady a ty vynásobili dvěma. Rozjet podnikání vám může pomoci úvěr. Půjčit si můžete u banky, nebankovní společnosti nebo u rodiny.
- Půjčky a úvěry u banky – bankovní domy představují v očích mnohých lidí bezpečné půjčování. Je potřeba si ale uvědomit, že žádosti o úvěr předchází otravné papírování a nemáte jistotu, že na půjčku dosáhnete.
- Půjčka u rodiny – obvykle se nepojí s žádnými úroky. Na druhou stranu mohou půjčky pošramotit rodinné vztahy, pokud peníze řádně nesplácíte.
- Úvěry u nebankovní společnosti – v záplavě nebankovních společností je potřeba si vybrat solidního poskytovatele, což není jednoduché, pokud nevíte, jak na to. Nebankovní instituce poskytují úvěry i v řádech statisíců online a na cokoliv. Mohou vám nabídnout produkt, který nejlépe splňuje vaše požadavky.
Jak si vybrat důvěryhodného nebankovního poskytovatele půjčky? Zjistěte, zda jej najdete na seznamu licencovaných poskytovatelů půjček, který spravuje ČNB. Podívejte se, zda instituce uvádí ve smlouvě hodnotu RPSN, která vás informuje o tom, kolik reálně za půjčku zaplatíte. Zkontrolujte si umístění společnosti v Indexu odpovědného úvěrování, který dvakrát ročně aktualizuje nezisková organizace Člověk v tísni. Čím vyšší pozici poskytovatel má, tím lépe.