Paleontologové konečně odpověděli na jednu z nejstarších otázek v jejich oboru. Byli dinosauři studenokrevní jako krokodýli, či teplokrevní jako ptáci? Podle nové studie záleží na druhu, mnoho z nich však teplokrevných skutečně bylo. Zjištění nám může něco říct o fyziologických reakcích moderních živočichů na změnu klimatu, píše server ScienceAlert.
Paleontologové se dlouho přeli o tom, zda byli dinosauři teplokrevní či studenokrevní. Nejbližšími plazími příbuznými vyhynulých dinosaurů jsou krokodýli a vědci zprvu předpokládali, že se jim dinosauři podobali těžkopádností a chladnokrevností, píše ScienceAlert.
Následně rostlo ve vědecké obci povědomí o ptačím původu dinosaurů a jejich možné teplokrevnosti. Naznačovat to měla například analýza složení chemikálií dinosauřích skořápek publikovaná v časopise Science Advances. Podle ní měli dinosauři vyšší tělesnou teplotu než jejich okolí.
Dinosauři navíc dokázali přežít v mrazivých polárních podmínkách, což rovněž misky vah sklánělo k domněnkám o teplokrevnosti.
Podle jiných hypotéz se dinosauři podobali spíše želvám a nebyli ani teplokrevní ani studenokrevní, spíše něco mezi tím.
Definitivní odpověď přinesli až paleontologové z americké Yaleovy univerzity pod vedením molekulární paleobioložky Jasminy Wiemann. Vypočítali z fosilií rychlost metabolismu dinosaurů. Výsledky jejich práce publikoval časopis Nature.
V některých dinosaurech vřela krev
Paleontologický tým analyzoval stehenní kosti dinosaurů, pterosaurů, plesiosaurů, moderních ptáků, savců a ještěrek, přičemž hledal molekulární odpad, vedlejší produkt metabolismu. Teplokrevná zvířata mají rychlejší metabolismus, tudíž v jejich případě vzniká tohoto vedlejšího produktu více.
Porovnáním molekulární stopy dinosaurů se stále žijícími tvory dalo výzkumníkům možnost přiřadit její množství k rychlosti metabolismu. Následně výsledky použili k vypočítání rychlosti metabolismu vyhynulých zvířat.
„Pro nás paleontology je to opravdu vzrušující. Myslíme si, že máme shodu v tom, že většina dinosaurů byla teplokrevná,” potvrdila Wiemann.
Například rohatý triceratops či kráčející „tank” stegosaurus odpovídali rychlostí metabolismu studenokrevnosti. Mnoho druhů však podle výsledků platilo za teplokrevné, včetně nedinosauřích ptakoještěrů.
Výsledky naznačují, že krev vřela již předkům pterosaurů, než se od dinosaurů oddělili. Teplokrevnost u ptáků je opravdu starodávná.
Zjištění vylučuje dřívější hypotézy, že některé druhy ptáků a savců přežily masové vymírání díky teplokrevnosti. Podle aktuálního výzkumu totiž bylo teplokrevných mnoho vyhynulých dinosaurů.
Wiemann tvrdí, že je pro nás důležité pochopit fyziologickou reakci dinosaurů na změny klimatu a narušení životního prostředí. Žijeme totiž v době šestého masového vymírání. „Je pro nás důležité, aby nás minulost informovala o tom, jak ochránit biodiverzitu v současnosti,” řekla vědkyně.