Čínská společnost ByteDance a její sociální síť TikTok žalují vládu USA ve snaze zablokovat zákon, který má firmu přimět populární platformu pro sdílení krátkých videí prodat. Žaloba by mohla podle agentury Reuters a listu The Guardian znamenat začátek vleklého soudního sporu, jenž minimálně transakci oddálí.
V americké Sněmovně koncem dubna prošlo nařízení, jenž může vést ke konci TikToku na americkém trhu. Příslušný dokument podepsal americký prezident Joe Biden. Byl součástí návrhu zákona o finanční pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu.
Návrh legislativy Kongresmani rozdělili na několik částí, o nichž hlasovali separátně. Čínská soukromá firma ByteDance dostala ultimátum: Buď do devíti měsíců prodá TikTok, nebo se američtí uživatelé na sociální síť už nepřihlásí.
TikTok, ByteDance sue to block US law seeking sale or ban of app https://t.co/ffB1myTNJZ pic.twitter.com/RlObrvj5KJ
— Reuters U.S. News (@ReutersUS) May 7, 2024
V případě zahájení jednání o transakci by ByteDance dostala další tři měsíce na její dokončení. Společnost nyní spolu s TikTokem žaluje americkou vládu, aby zákon zablokovala, píše Reuters. Že platformu neprodá uvedla již dříve.
Žaloba uvádí, že zákon porušuje americkou ústavu. Požadovaný prodej sociální sítě je podle ní nemožný z komerčního, technologického i právního hlediska, upozornil list The Guardian. Lidskoprávní organizace obvinily americkou vládu z porušování svobody slova.
Prodej se protáhne
Transakce by musela dostat požehnání Pekingu, jenž se staví proti nucenému prodeji sociální sítě. Kongresmani se obávají napojení TikToku na čínskou vládu a možné sdílení citlivých uživatelských údajů.
TikTok opakovaně obvinění ze špionáže popírá. Jeho šéf Shou Zi Chew několikrát Kongresmanům vysvětloval, že je občanem Singapuru a Pekingu se nezodpovídá. Sociální síť v USA používá 170 milionů lidí.
Populární je hlavně mezi mladými občany, kteří se proti rozhodnutí Kongresu před listopadovými prezidentskými volbami bouří. Prodej platformy je ale cestou, jak ji na americkém trhu zachovat.
Někteří experti mají obavy, že rozhodnutí vlády vyostří diplomatické americko-čínské vztahy. Poprvé se neúspěšně pokusil v roce 2020 zablokovat TikTok bývalý americký prezident Donald Trump.
Hrozby související se sociální síti jsou jedním z mála témat, na němž se demokraté s republikány shodnou. Žaloba ze strany ByteDance a TikToku má však potenciál jejich vynucený prodej značně protáhnout.