Bývalý generál afghánské armády Sami Sadat a další bývalí vojáci či politici slibují Tálibánu novou válku. Operace by mohla začít příští měsíc po islámském svátku přerušení půstu, kdy se do země Sadat chystá vrátit. Údajně plánovali Tálibánu dát více času, aby zjistili, zda se jeho přístup změní. Islamisté však po bleskovém obsazení Afghánistánu postupně zavedli krutou vládu a omezili práva žen stejně jako v 90. letech. Informovala o tom stanice BBC News a server New Telegraph.
Bývalý generál afghánské armády Sami Sadat, včetně dalších bývalých vojáků a politiků, jsou odhodlání zahájit novou válku proti Tálibánu. Řekl, že osm měsíců vlády radikálních islamistů mnoho Afghánců přesvědčilo, že vojenská akce je jedinou cestou vpřed.
Blíže nespecifikovaná operace by mohla začít příští měsíc po islámském svátku přerušení půstu, kdy se generál vrátí do země.
Pro stanici BBC News se o tom rozpovídal také poručík Gen Sadat, který v posledních měsících ofenzivy Tálibánu velel afghánským vládním silám v provincii Hílmand. „Uděláme cokoli a vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že Afghánistán bude od Tálibánu osvobozen a opět zde bude nastolen demokratický systém,” řekl.
V minulých týdnech do médií unikla zvuková zpráva. Bývalý generál v ní hovoří o boji proti Tálibánu s cílem osvobození Afghánistánu. Nebylo jasné, zda za bývalými vojáky připravenými jít do boje stojí i jiné země a zda jejich úsilí financují.
Generál Sadat později pro BBC News potvrdil, že jejich věc nefinancují jiné země, ale „patriotičtí Afghánci”.
Rovněž uvedl, že je v kontaktu s významnou Frontou národního odporu (NRF), v jejímž čele stojí Ahmad Masúd, syn legendárního vojevůdce Ahmada Šáha Masúda.
„Jsem v kontaktu se svým bratrem Ahmadem Masúdem a podporujeme jeho činy všemi způsoby, také kontaktuji a podporuji další odbojové skupiny,“ uvedl v uniklé zprávě generál.
Bleskové obsazení Afghánistánu
Tálibán Afghánistán bleskově obsadil loni v srpnu pouhých deset dnů po stažení sil NATO pod vedením USA.
S každou další zabranou oblastí se médii šířily zprávy o zvěrstvech, kterých se bojovníci Tálibánu dopouštěli.
Vláda Tálibánu dramaticky omezila život žen a v zemi přivodila ekonomickou krizi. „To, co v Afghánistánu vidíme po osmi měsících vlády Tálibánu, není nic jiného než další náboženská omezení, nesprávné citace, dezinterpretace a zneužití Koránu pro politické účely,” prohlásil generál.
Původně hodlal dát Tálibánu čas 12 měsíců, aby zjistil, zda své praktiky změní a jeho vláda bude mírnější. „Bohužel, každý den má Tálibán na práci něco nového. Mučení a zabíjení lidí, únosy, nedostatek potravin, podvýživa,” pokračuje generál.
Poručík Sadat řekl, že proti Tálibánu jako takovému nic nemá. Bojuje proti jeho násilným praktikám. Alternativou k válce může být mírnější vláda neuchylující se k praktikám známým z 90. let, napsal server New Telegraph.
Chaotické stažení vojsk NATO ze země po 20 letech a korupci afghánské vlády tento odboj kritizuje. Poručík Sadat se domnívá, že Amerika ukázala slabost, což vedlo k rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina zaútočit na Ukrajinu.