Soudní proces s bývalým ministrem vlády obviněným z ubití své manželky k smrti upoutal pozornost kazašské veřejnosti. Někteří v něm vidí test slibu prezidenta Kasyma-Jomarta Tokajeva vybudovat spravedlivější a rovnoprávnější společnost. O kauze informovala agentura Reuters, server The Times of Central Asia a další.
Šokující záběry přehrávané tento týden v soudní síni ukazují, jak Kuandyk Bišimbajev, bývalý ministr národního hospodářství, opakovaně kope a bije štíhlou mladou ženu oblečenou pouze do kabátu a bot a vláčí ji za vlasy.
Na videu je vidět, jak Bišimbajev zasadil Nukenové několik ran do oblasti hlavy poté, co 8. listopadu 2023 v 7:17 hodin vystoupali do druhého patra restaurace.
Na videozáznamu je také vidět, jak Nukenova po úderech padá na podlahu a poté ji Bišimbajev začíná kopat do oblasti hýždí. Pak ji zvedl za vlasy a znovu ji silně udeřil do hlavy. Tyto události popsala u soudu prokurátorka Aizhan Aimaganová, uvádí server The Times of Central Asia.
The Supreme Court of #Kazakhstan published shocking footage of the former Minister of Economy beating his wife
— NEXTA (@nexta_tv) April 4, 2024
Recall, according to the conclusion of the investigation, Kuandyk Bishimbayev beat the woman for more than 8 hours, and none of the witnesses did not decide to call the… pic.twitter.com/3EZ5IfNOQ3
Obvinění z mučení a vraždy
Jednatřicetiletá Saltanat Nukenova, byla nalezena mrtvá loni v listopadu v restauraci patřící příbuznému jejího manžela. Dvojice zde strávila téměř celý den a předchozí noc. Žena byla několik hodin v bezvědomí.
Podle koronerovy zprávy Nukenova zemřela na následky poranění mozku. Měla zlomenou jednu nosní kůstku a na obličeji, hlavě, pažích a rukou četné podlitiny, informovala agentura Reuters.
Třiačtyřicetiletý Bišimbajev je obviněn z mučení a vraždy s extrémním násilím a hrozí mu až 20 let vězení. Svou vinu popřel a u soudu tvrdil, že Nukenova zemřela na následky zranění, která si způsobila sama.
Už jednou unikl trestu
Mnozí Kazaši považují Bišimbajeva za typického příslušníka bohaté vládnoucí elity země. Obávají se, že i když bude shledán vinným, může nějakým způsobem uniknout řádnému trestu, jako tomu bylo v případě předchozího odsouzení.
Bišimbajev byl v roce 2017 zatčen na základě obvinění z úplatkářství a odsouzen k deseti letům vězení. Po necelých třech letech za mřížemi vyšel na svobodu díky amnestii a podmínečnému propuštění.
V Kazachstánu, zemi bohaté na ropu a čítající 20 milionů obyvatel, se objevilo mnoho dalších příkladů, kdy příslušníci elity vyvázli bez trestu za různé trestné činy. Tento trend posiluje nedůvěru veřejnosti v právní systém.
Patriarchální společnost
Tokajev, který před pěti lety nahradil kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva, však prohlásil, že chce vybudovat spravedlivější společnost. Týká se to i zlepšení práv žen v zemi, která je stále sociálně konzervativní a patriarchální.
„Miliony kazašských občanů jsou v tomto procesu neoficiálními porotci,“ řekla aktivistka za genderovou problematiku Aida Alžanová. „Deset oficiálně jmenovaných porotců možná vynese rozsudek (nad Bišimbajevem), ale občanská společnost vynese rozsudek nad soudním systémem, legislativou a jejím uplatňováním.“
Dalším důvodem, proč mnozí Kazaši pozorně sledují soudní proces, který se vysílá online, je skutečnost, že domácí násilí a násilí na ženách obecně bylo ožehavým tématem již před vraždou. Vládní údaje ukazují, že každá šestá kazašská žena zažila násilí ze strany mužského partnera.
V roce 2017 Kazachstán dekriminalizoval domácí násilí, které se trestá především pokutami. To podle kritiků pouze odradilo ženy z rodin s nižšími příjmy od jeho ohlašování. Nyní je v parlamentu předložen návrh zákona, který tento krok ruší.
„Učinit z domácího násilí trestný čin je to, co prosazujeme již mnoho let,“ říká Zulfiya Baisakova, vedoucí nevládní organizace Unie krizových center. Na internetu se široce šíří internetová petice požadující takové reformy spolu s fotografiemi a videozáznamy z Bišimbajevova procesu.