Pákistánská protikorupční agentura zatkla v úterý u nejvyššího soudu v Islámábádu bývalého premiéra Imrana Chána. V zemi následně vypukly střety mezi stoupenci Chána a policií, při nichž zahynul nejméně jeden demonstrant. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Chánovo zatčení přichází den poté, co ho armáda pokárala za to, že opakovaně obvinil vysokého vojenského důstojníka z pokusu připravit jeho atentát. Také obvinil bývalého velitele ozbrojených sil z toho, že stál za jeho loňským sesazením od moci.
Desítky polovojenských vojáků ve výstroji pro potlačování nepokojů obklíčily Chána, podle průzkumů veřejného mínění nejoblíbenějšího pákistánského vůdce, a odvedly ho do černé dodávky.
Imran Khan, Pakistan’s former prime minister, was arrested in Islamabad in connection with a corruption case. Footage showed security personnel in riot-control gear whisking Khan away in a van https://t.co/9fbbDMv7Da pic.twitter.com/4DA0SfDPAH
— Reuters (@Reuters) May 9, 2023
Úřady ve třech ze čtyř pákistánských provincií vydaly nouzový příkaz zakazující všechna shromáždění poté, co se Chánovi příznivci střetli s policií, zablokovali hlavní silnice v řadě měst a zaútočili na vojenské budovy v Láhauru a Rávalpindí.
Agentura Reuters nemohla nezávisle ověřit pravost videí. Armádní oddělení pro styk s veřejností na žádost o komentář okamžitě nereagovalo.
Mobilní datové služby byly omezeny
Je hlášeno jedno úmrtí demonstranta a 12 zraněných během střetů, včetně šesti policistů ve městě Kvéta na jihu země, uvedl provinční ministr vnitra Ziaullah Langove.
Pákistánský telekomunikační úředník agentuře Reuters, že mobilní datové služby byly pozastaveny na příkaz ministerstva vnitra. Netblocks, globální internetový monitor, uvedl, že přístup k Twitteru, Facebooku a YouTube byl omezen.
Chán (70), kriketový hrdina, z něhož se stal politik, byl v dubnu 2022 svržen z funkce premiéra v parlamentním hlasování o nedůvěře. Od té doby vede kampaň za předčasné volby. V listopadu byl zraněn při útoku na jeho konvoj, když vedl protestní pochod do Islámábádu vyzývající k předčasným všeobecným volbám.
K jeho zatčení došlo v době, kdy se Pákistán zmítá v nejhorší ekonomické krizi za poslední desetiletí, s rekordně vysokou inflací. Záchranný balíček Mezinárodního měnového fondu byl odkládán několik měsíců, přestože devizové rezervy sotva stačí na pokrytí měsíčního dovozu.
Údajný majetkový podvod
Ministr vnitra Rana Sanaullah řekl novinářům, že Chán byl zatčen Národním úřadem pro odpovědnost (NAB) poté, co ignoroval výzvy, aby se přihlásil. Řekl, že Chán a jeho manželka byli obviněni z toho, že v době, kdy byl ještě předsedou vlády, obdrželi pozemky v hodnotě až 7 miliard rupií (24,7 milionu dolarů) od developera, který byl v Británii obviněn z praní špinavých peněz.
„Chán je obviněn ze spáchání trestného činu korupce a korupčních praktik,“ uvedl NAB v prohlášení. Chán jakékoli pochybení popřel. GEO TV uvedla, že bude ve středu postaven před protikorupční soud.
Chánovi hrozí, že v případě odsouzení nebude moci vykonávat veřejnou funkci, přičemž celostátní volby jsou naplánované na listopad. Bývalý premiér tvrdí, že veškerá obvinění proti němu jsou politicky motivovaná, uvádí BBC.
Vypněte Pákistán
Chánova pákistánská strana Tehreek-e-Insaf (PTI) vyzvala své příznivce, aby kvůli jeho zatčení „vypnuli Pákistán“. PTI napsala na Twitteru: „Je váš čas, pákistánští občané. Chán vždy stál za vámi, nyní je čas stát za ním.“
Stovky příznivců bývalého premiéra zablokovaly ulice ve městech a hlavní dálnice po celé zemi, včetně Chánova domovského města Láhaur a severozápadní provincie Chajbar Paštúnchwá. Zde policie vyhlásila nejvyšší pohotovost a zakázala veřejná shromáždění.
Demonstranti také zablokovali hlavní silnice v přístavním městě Karáčí a policie podle svědků agentury Reuters použila slzný plyn na demonstranty v hlavním městě Islámábádu. V jeho ulicích zablokovaly stovky demonstrantů jednu z hlavních dálnic ve městě i mimo něj. Lidé strhávali dopravní značky a části nadjezdů, zapalovali ohně a házeli kameny.
Předchozí pokusy zatknout Chána v jeho domově v Láhauru vedly k těžkým střetům mezi jeho příznivci a příslušníky donucovacích orgánů.
Politické boje jsou běžné v Pákistánu, kde žádný premiér dosud nesplnil celé funkční období a kde téměř polovinu historie země vládla armáda. Chán v úterý zopakoval svá obvinění proti armádě a dodal, že stejný vysoký důstojník, generálmajor Inter Services Intelligence (ISI) Faisal Naseer, stál za vraždou renomovaného pákistánského novináře v říjnu v Keni.
Ozbrojené síly zůstávají nejmocnější pákistánskou institucí, které ovládaly jihoasijský národ přímo po téměř polovinu jeho 75leté historie prostřednictvím tří převratů. Navzdory svému velkému vlivu nedávno armáda prohlásila, že již do politiky nezasahuje.
Mnoho analytiků se domnívá, že k vítězství Chána ve volbách v roce 2018 došlo s pomocí armády. Nyní v opozici je jedním z jejích nejhlasitějších kritiků. Podle analytiků popularita armády klesla.