Dries van Agt, křesťanskodemokratický premiér Nizozemska v letech 1977-1982, podstoupil eutanázii. Zemřel ruku v ruce se svou ženou. Oběma bylo 93 let. Informuje o tom ABC News, AD.nl a další servery.
Zprávu v pátek večer zveřejnila organizace The Rights Forum, kterou expremiér kdysi založil. Uvedla, že manželé zemřeli v pondělí a a budou pohřbeni při soukromém obřadu ve městě Nijmegen na východě země. Zůstaly po nich tři děti.
Former Dutch PM Dries van Agt, 93, euthanized 'hand in hand' with wife – https://t.co/z2IKmizCSa Dries van Agt, the Christian Democrat prime minister of the Netherlands from 1977 until 1982, has died by euthanasia, "hand in hand" together with his wife, according to the human … pic.twitter.com/Al67LAT6VP
— phillynews215 (@phillynews215) February 9, 2024
„Zemřel ruku v ruce se svou milovanou ženou Eugenií van Agt-Krekelbergovou, s níž byl spolu více než 70 let. Stále o ní mluvil jako o ‚mé dívce‘,“ uvedla nezisková organizace v prohlášení.
Oba byli již delší dobu v křehkém zdravotním stavu. V roce 2019 utrpěl Van Agt krvácení do mozku při projevu na vzpomínkové akci pro Palestince a nikdy se plně nezotavil.
Van Agt, křesťanský demokrat z tradičního nizozemského rodu, se po odchodu z politiky stával stále progresivnějším. Nakonec v roce 2017 opustil svou stranu kvůli ideologickým neshodám s přístupem středopravicové Křesťanskodemokratické výzvy k Izraeli a Palestincům.
O bývalém politikovi se pochvalně vyjádřil nizozemský premiér Mark Rutte, který Van Agta označil za svého „pradědečka v úřadu“.
„Svým květnatým a jedinečným jazykem, jasným přesvědčením a úderným vystupováním dodal Dries van Agt nizozemské politice barvu a obsah v době polarizace společnosti,“ uvedl Rutte v prohlášení.
Ocenila ho také nizozemská královská rodina. „Převzal odpovědnost v bouřlivé době. Dokázal inspirovat mnohé svou výraznou osobností a barvitým stylem,“ uvedli ve společném prohlášení král Willem-Alexander, královna Máxima a princezna Beatrix.
Propalestinský politik
Zesnulý expremiér byl známý používáním archaismů a květnatou mluvou, stejně jako svou vášní pro cyklistiku. S tímto koníčkem musel v roce 2019 po pádu z kola skončit.
Dries Van Agt se stal premiérem za stranu Křesťanskodemokratická výzva poprvé v roce 1977, píše ABC News. Utvořil koalici s pravicovou Liberální stranou a vládl až do roku 1981. Po volbách se opět stal premiérem a vytvořil koalici se Stranou práce a centristickými Demokraty 66 ve vládě, která vydržela rok.
Po návštěvě Izraele v roce 1999 se stále hlasitěji vyjadřoval na podporu palestinského lidu. Svou zkušenost z této cesty označil za „obrácení“. V roce 2009 založil organizaci The Rights Forum, která se zasazuje o „spravedlivou a udržitelnou nizozemskou a evropskou politiku týkající se palestinsko-izraelské otázky“, jak uvádí tato nezisková organizace. V rozhovoru před sedmi lety označil například izraelského premiéra za válečného zločince.
Jak uvádí nizozemský server AD.nl, společná eutanázie je v posledních letech stále častější. Podle poradkyně pro eutanázii a zdravotní sestry Dominique Rijnja se informovanost lidí zvýšila. Roste podle ní počet manželských párů, které podstoupily eutanázii společně. V roce 2022 se pro ni rozhodlo 29 párů, což je výrazně více než šestnáct v předchozím roce. Dva roky předtím to bylo třináct párů a rok předtím sedmnáct.
V Nizozemí je eutanázie legální, má však velmi přísná pravidla. V jiných evropských zemích je povolená asistovaná sebevražda pod dohledem lékaře. V Česku jsou tyto praktiky zakázány.