Bývalý ruský vojenský důstojník opustil svou zemi poté, co sloužil tři měsíce na okupovaném území Ukrajiny. V rozhovorech pro deník The Guardian a server BBC News promluvil o válečných zločinech, kterým byl svědkem.
Konstantin Jefremov opustil Rusko v prosinci, po třech měsících strávených v částech jižní Záporožské oblasti Ukrajiny, které byly obsazeny ruskými vojáky během invaze nařízené Vladimirem Putinem.
Former Russian soldier reveals he saw Ukrainian prisoners of war tortured https://t.co/JqTUQLDRtO
— Guardian news (@guardiannews) February 2, 2023
Útočiště našel v Mexiku
„Osobně jsem byl svědkem toho, jak naši vojáci mučí ty ukrajinské,“ přiznal Jefremov. S deníkem The Guardian hovořil telefonicky z Mexika, kde se v současnosti nachází. „Cítím úlevu, že konečně mohu mluvit o věcech, které jsem viděl.“
Jefremov je jedním z narůstajícího počtu vojáků, kteří uprchli z Ruska a promluvili proti válce, kterou neschvalují. Původně sloužil v Čečensku ve 42. motostřelecké divizi ruské armády, kde se podílel na odminování. Začátkem února loňského roku, dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu, mu bylo sděleno, že musí se svou jednotkou na Krym, aby se zúčastnil vojenského cvičení.
Přiznal, že se pokusil uprchnout, jakmile zjistil, že bude poslán bojovat na Ukrajinu. „Nechal jsem tam zbraň, našel první taxík a odjel. Chtěl jsem se vrátit na svou základnu v Čečensku a podat výpověď. Byl jsem proti této strašné válce.“
Podle Jefremova mu však nadřízení pohrozili deseti lety vězení za dezerci, a tak se rozhodl vrátit ke své jednotce. „Byla to chyba, měl jsem se víc snažit a odejít,“ vzpomíná.
Jefremovova jednotka byla brzy odvedena do okupovaného města Melitopol, kde byl během následujících tří měsíců umístěn.
Svému zajatci vyhrožovali znásilněním
Jefremov vypověděl, že byl svědkem toho, jak jeho nadřízení v dubnu mučili tři ukrajinské vojáky zajaté ve městě Bilmak. Podle jeho slov byli biti po dobu jednoho týdne. Jeho velitelé se zajímali zejména o jednoho ze tří vojáků, který se představil jako odstřelovač ukrajinské armády. „Když zjistili, že je to odstřelovač, úplně obrátili. Mlátili ho dřevěnou pálkou a nakonec ho střelili do ruky a do nohy.“
Dále uvedl, že muži zajatci stáhli kalhoty a vyhrožovali mu, že ho znásilní mopem, a také že přivedou dalšího ruského vojáka, který ho znásilní. „Řekli, že vše natočí a video pošlou jeho přítelkyni.“
Jefremova slova se nepodařilo nezávisle ověřit. Odpovídají však zprávám mezinárodních odborníků na lidská práva o zacházení s ukrajinskými vojáky a civilisty ve vazbě. Podle výpovědí svědků není surové bití, ani sexuální násilí ze strany ruských vojáků nic neobvyklého.
Jefremovi se 23. května podařilo opustit jeho jednotku a vystoupit z armády.
Jefremovu výpověď podporuje řada dokumentů
BBC ověřila autenticitu fotografií, které Jefremov poskytl a zachycují ho v Záporožské oblasti, a pomocí dostupných zdrojů potvrdila pravdivost dokumentů, které podporují jeho výpověď.
Po odchodu z ruských ozbrojených sil měl muž problémy najít si práci a obával se mobilizace. Rozhodl se utéct a kontaktoval skupinu Gulagu.net, která mu pomohla opustit Rusko. Nyní chce podat svědectví o svých zážitcích na Ukrajině.
Ze všeho nejvíc podle svých slov lituje toho, že na Ukrajině bojoval. „Hluboce se omlouvám celému ukrajinskému lidu za to, že jsem k nim přišel se zbraní v ruce. Měl jsem raději zvolit vězení, ale v tu chvíli jsem byl zbabělec,“ prohlásil Jefremov.