Společnost Twitter měla dlouhodobě tajit bezpečnostní problémy sociální sítě jak před jejími uživateli, tak americkými regulátory a vládou. Prohlásil to její bývalý šéf bezpečnosti Peiter Zatko. Podle něj firma rovněž lže o skutečném počtu aktivních spamových účtů, neochraňuje citlivé informace nebo neodstraňuje detaily deaktivovaných profilů. Informoval o tom server BBC a CNN.
Zabezpečení známé sociální sítě Twitter není tak dobré, jak firma předstírá. Prohlásil to její bývalý zaměstnanec a šéf bezpečnosti Peiter Zatko. Podle něj společnost záměrně lhala svým uživatelům, americkým regulátorům i vládě o bezpečnostních chybách, se kterými se dlouhodobě potýká. O svědectví Zatka jako první informovaly servery CNN a The Washington Post. Vedení Twitteru obvinění odmítá jako nepřesné a nekonzistentní.
Bývalý šéf bezpečnosti například popsal, že společnost Twitter špatně zachází s citlivými informacemi a nedostatečně je chrání. Přístup k nim má rovněž příliš mnoho zaměstnanců. Dále například nevěnuje dostatečnou pozornost vnitřním hrozbám, tedy například potencionálně rizikovým zaměstnancům. Je podle něj tedy možné, že uvnitř firmy pracují agenti z jiných států. Společnost Twitter také zcela nemaže informace o deaktivovaných účtech. Informoval o tom server BBC.
Bývalý šéf bezpečnosti Twitteru byl ze své pozice podle serveru The Guardian vyhozený v lednu letošního roku poté, co se neshodl s vedením firmy. Svoji stížnost u Komise pro cenné papíry a směnu vyplnil v červenci. Má přitom být dlouhá přes 200 stran. „Přibližně jeden bezpečnostní incident týdně je dost vážný na to, aby ho musela společnost Twitter dle zákona nahlásit regulátorům,“ popsal dále Zatko bezpečnostní přešlapy známé firmy. Podle serveru The Washington Post přitom ale ke svým obviněním „nabízí jen málo tvrdých důkazů“.
Tvrzení bývalého zaměstnance Twitteru by mohlo v soudním řízení nahrát podnikateli Elonu Muskovi
Kromě toho také Zatko prohlásil, že společnost Twitter podceňuje počet spamových a falešných účtů aktivních na sociální síti. Takové tvrzení by pak mohlo ovlivnit soudní řízení mezi firmou Twitter a podnikatelem Elonem Muskem. Ten se totiž pokouší dostat ze smlouvy o odkoupení sociální sítě právě kvůli tomu, že mu měla firma údajně o počtu falešných účtů lhát. Report Peitera Zatka proto také známý miliardář komentoval na svém twitterovém účtu.
So spam prevalence *was* shared with the board, but the board chose not disclose that to the public … pic.twitter.com/lXk48TFZL1
— Elon Musk (@elonmusk) August 23, 2022
„Twitter je hrubě nedbalý v několika oblastech informační bezpečnosti,“ vyjádřil se dále k situaci Zatko. Známý je rovněž jako bezpečnostní expert pod přezdívkou „Mudge“. Vedení Twitteru se ho na podzim roku 2020 rozhodlo najmout poté, co čelilo masivnímu útoku namířenému proti 130 účtům vysoce postavených uživatelů. „Obvinění pana Zatko a jeho oportunistické načasování chtějí pouze upoutat pozornost a ublížit Twitteru, jeho uživatelům i akcionářům,“ vyjádřila se pak k celému dění společnost Twitter.