Dominic Cummings, bývalý hlavní poradce britského premiéra Borise Johnsona v oblasti zdravotnictví, vystoupil ve středu na parlamentním výboru. Tam zkritizoval liknavý přístup britské vlády k pandemii a omluvil se veřejnosti, píše CNN.
„Když nás společnost nejvíce potřebovala, selhali jsme. Chtěl bych říct, že se omlouvám všem rodinám, jejichž příbuzní zbytečně zemřeli,“ řekl na výboru Cummings, který na post hlavního poradce rezignoval v listopadu loňského roku. Na covid-19 již od začátku pandemie zemřelo víc než 127 tisíc Britů.
Cummings ve svém projevu řekl, že sám pochopil, jaké hrozí nebezpečí, už v lednu roku 2020. Mnozí členové britské vlády ale podle něj hrozbu bagatelizovali ještě ve chvíli, kdy některé asijské země, například Tchaj-wan, už zachvátila panika. Mnoho vysoce postavených vládních úředníků si podle něj skutečný rozsah nebezpečí neuvědomilo a zaobírali se zcela jinými tématy.
Bývalý poradce zmínil především svého přímého šéfa, premiéra Borise Johnsona. Ten podle něj ještě dlouho považoval koronavirovou hrozbu za „babskou povídačku“. Údajně měl premiér, který později sám covidem onemocněl, říct, že by chtěl „nakazit ministra zdravotnictví covidem v přímém přenosu, aby všichni viděli, že to nic není.“
Opatření sám porušoval
Cummings nejvíc kritizoval Johnsonovu vládu za to, že se vyhýbala tvrdému lockdownu a místo toho nejdříve prosazovala koncept „stádní imunity“. Británie zavedla celonárodní lockdown poprvé 29. března 2020. Cummings tvrdí, že jeho spuštění Johnsonovi radil už 11. března. Toto zpoždění mělo podle něj řadu důvodů, například obavy, že britská veřejnost by s plošnou uzávěrkou „čínského stylu“ nesouhlasila. Británii také podle něj trápily jiné záležitosti, Johnsonova snoubenka Carrie Symonds například v té době podle jeho slov řešila „články v novinách o jejich psovi“. „Vláda zkrátka nebyla připravena a její plán stál na chybných ukazatelích,“ řekl Cummings výboru.
Premiér Johnson se k jeho slovům ještě nevyjádřil.
Cummings sám ale rezignoval především proto, že sám protiepidemická opatření porušoval. V lockdownu přejížděl se svou rodinou z jednoho kraje Británie do druhého, přičemž měl příznaky koronaviru. „Cummings je jedním z důvodů, proč lidé nedodržovali opatření,“ uvedl Ben Page ze společnosti IPSOS, kde citoval průzkumy veřejného mínění.