Kdyby „stoický“ nebylo řecké slovo, Norové by ho určitě vymysleli. Moderní potomci Vikingů jsou tak zdvořilí a stoičtí, že nikdy nedají otevřeně najevo svou frustraci z něčeho, co jste udělali. I tak byste se některých věcí měli vyvarovat. Kterých?
Počítat s tím, že si koupíte láhev alkoholu v supermarketu…
Alkohol v Norsku (cokoli silnějšího než 4,7 %) je regulován státem a prodává se pouze prostřednictvím státních obchodů vinmonopolet. Najdete ho téměř v každém městě (velká města jako Oslo jich mají několik). Dejte si pozor na jejich otevírací dobu: mají otevřeno od 10 do 17 hodin od pondělí do středy, od 10 do 18 hodin od čtvrtka do pátku, v sobotu od 10 do 15 hodin a v neděli mají zavřeno.
…nebo dokonce pivo, v určité hodiny a určité dny
A co alkohol, který má méně než 4,7 %? Jasně, pivo nebo cider koupíte v supermarketech a obchodech s potravinami, jen je potřeba nejprve zkontrolovat hodinky. Obchody s potravinami a supermarkety mohou ve všední dny prodávat alkohol pouze před 20:00, v sobotu před 18:00 a v neděli vůbec. Některé svátky jsou úplně passé: Nanebevstoupení Páně, Vánoce a Silvestr, Velikonoce, Letnice, státní svátky 1. a 17. května a možná nepřekvapivě dny voleb. Poznamenejte si tyto dny a omezení předem.
Říkat cokoliv negativního o králi
Souhlasíme, demokracie je skvělá. Ale pokud nejste přímým potomkem Maximiliena Robespierra a koncept krále vám nějak nepřipadá jako osobní urážka, doporučujeme vám, abyste si o norské konstituční monarchii nedělali žádné domněnky. Králové a královská rodina mají v Norsku spíše ceremoniální roli, přičemž volená vláda má v každém daném okamžiku skutečnou moc (žádný král nevetoval žádné zákony od roku 1905). A možná právě díky neutralitě jsou tak respektováni a milováni veřejností.
Pít alkohol ve všední dny na veřejnosti
Jak jste možná z výše uvedených odstavců o nákupu alkoholu usoudili, Norové mají k alkoholu ošemetný vztah. Kvůli státnímu monopolu a jejich převážně luteránské minulosti je konzumace alkoholu ve všední dny stále spíše odsuzována. Kulturně je v pořádku pít o víkendu. Samozřejmě, pokud si ve středu večer dáte v restauraci k večeři sklenku vína, nikdo ani okem nemrkne. Pokud ale plánujete párty nebo si vezmete flašku do ulic, raději počkejte do pátečního večera, kdy s vámi bude pít celá země.
Zkoušet koupit lístek na vlak za bankovky
Ačkoli to není problém na velkých nádražích, jako je Oslo S, kde prodejci jízdenek přijímají bankovky do 500 kr, prodejci jízdenek na téměř všech místních nádražích přijímají buď mince, nebo karty. Co však můžete udělat, pokud máte u sebe pouze bankovky, je vybrat si vagón s průvodčím (jsou jasně označeny). V těchto vagonech si jízdenku budete moci koupit na palubě, i když vás to bude stát asi o 25 % více.
Nosit deštník místo pláštěnky
Nechápejte nás špatně: Norové se neurazí, pokud si jako ochranu před deštěm vyberete deštník. Budou se na vás však dívat se soucitem, když za pět minut přestane pršet a vy ho budete muset odložit. A pak když po pěti minutách začne déšť znovu a vy ho budete zase otevírat. Počasí v Norsku je nevyzpytatelné, zejména na jaře, v létě a na podzim (v zimě buď sněží, nebo… sněží). V průběhu jednoho dne může déšť začít a ustat asi 20krát. Je tedy pochopitelné, že Norové deštníky nepovažují za příliš praktické. Raději investujte do pláštěnky, která vám umožní pokračovat v objevování této krásné země a mějte obě ruce volné, abyste mohli fotografovat.
Srovnávat nahlas se Švédskem
Jak Norové, tak Švédové jsou civilizovaní, zdvořilí Skandinávci… a obě národnosti věří, že jsou lepší než ta druhá. Jistě, Norové nejsou slepí k tomu, že některé věci jsou ve Švédsku lepší (mnozí z nich běžně překračují hranice, aby kupovali alkohol a potraviny za levnější ceny), ale to je na nich, aby si to s nechutí uvědomovali. Vy dělejte, že to nevidíte. Jistě, alkohol je v této zemi dražší, ale viděli jste ty fjordy?