Ceny ropy od začátku týdne rostou. Ukrajina totiž zasáhla dronem hlavní ruský terminál pro vývoz pohonných hmot v Baltském moři. V Severní Americe zase těžbu ropy komplikuje chladné počasí a lodní dopravu v Rudém moři Hútíové. Ropa ale zdražovala méně, než se očekávalo. Může za to relativně nízká poptávka. Informují o tom Reuters a CNBC.
Cena ropy Brent v pondělí vzrostla o 1,9 procenta na 80,06 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI podražila o 2,4 procenta na 75,15 dolaru za barel. Ve zdražování ropy hraje roli více faktorů, které popsala agentura Reuters.
Její těžbu v některých severoamerických státech komplikují tuhé mrazy. Úřady v Severní Dakotě informovaly, že v důsledku chladného počasí a provozních problémů muselo být celkem 20 procent těžby zastaveno, píše dále Reuters.
Oil rises 2% on supply disruptions in Russia, U.S. https://t.co/QrtGUYk7Z3
— Inquirer (@inquirerdotnet) January 23, 2024
Dalším důvodem zdražování je požár zásobníků pohonných hmot hlavního ruského terminálu v Baltském moři, jenž se nachází ve městě Klincy v Brjanské oblasti. Dron sice zneškodnila protivzdušná obrana, stihl však upustit munici.
„Útok ukrajinského dronu na baltský terminál vyvolává otázku, jestli se Ukrajina rozhodla útočit na ruskou ropnou infrastrukturu. Pokud je to tak, bude to problém,“ cituje stanice CNBC Boba Yawgera z bankovní společnosti Mizuho Americas.
Nízká poptávka růst cen brzdí
Kromě toho stále trvá konflikt na Blízkém východě. A vypadá to, že jen tak v dohledné době neutichne. Jemenští povstalci a somálští piráti útočí na komerční lodní dopravu v Arabském a Rudém moři drony a raketami.
Již dříve přitom ubezpečili, že s těmito akcemi destabilizujícími světovou ekonomiku nepřestanou nehledě na americké odvetné akce. Ceny ropy i přesto rostou pomaleji, než čekali ekonomové, analytici a investoři. Může za to nízká poptávka.
„Důvodem, proč ceny zůstávají na uzdě, může být částečně očekávání trhu, že globální růst zpomaluje,“ vysvětlil Gary Dugan, investor ze společnosti Dalba Capital. Produkce ropy převyšuje evropskou a čínskou poptávku. Navíc pomalila i americká ekonomika.
Poptávka po ropě letos poroste v rozmezí od 1,24 milionu po 2,25 milionu barelů denně. Už v příštím roce ale zpomalí, odhadují americký vládní úřad pro energetické informace EIA, Mezinárodní agentura pro energii a Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).