Několik největších světových vývozců ropy se rozhodlo omezit její vývoz. Z neděle na pondělí proto ceny značky Brent vzrostly o pět procent na 84 dolarů za barel. Členské státy uskupení OPEC se k nečekanému kroku rozhodly kvůli preventivnímu udržení stability trhu. Od začátku května budou proto produkovat o více než milion barelů denně méně. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Ceny ropy opět začínají vzrůstat. V posledních měsících se přitom ustálily na stejné úrovni, jaké dosahovaly před začátkem války na Ukrajině. Důvodem nečekaného zdražení je nedělní prohlášení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Uskupení sdružující jedny z největších světových vývozců ropy totiž podle serveru BBC oznámilo, že hodlá její produkci omezit. Vyvážet bude proto od začátku května o více než milion barelů ropy denně méně.
Mezi státy sdílející nová opatření patří Saudská Arábie, Irák, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Omán, Alžírsko a Kazachstán. Ropa značky Brent tak z neděle na pondělí zdražila o pět procent, tedy na 84 dolarů za barel. Americká ropa se zase podle serveru Al Jazeera vyšplhala o čtyři dolary, at o na 79 dolarů za barel. Rusko navíc ve stejnou chvíli prohlásilo, že prodlouží své omezení produkce o 500 tisíc barelů denně do konce letošního roku. Je totiž přidruženým státem OPEC.
Oil prices surge 8% after OPEC’s surprise output cuts; analysts warn of $100 per barrel https://t.co/SYTGAlfP79
— CNBC (@CNBC) April 3, 2023
Ohlášená omezení vývozu pak mají začít od května, trvat budou do konce roku. Podle zástupců OPEC se jedná o „preventivní opatření“. „Snažíme se tím podpořit stabilitu trhu,“ vysvětlilo blíže ministerstvo energetiky Saudské Arábie. Podle analytiků oslovených novináři serveru CNBC se kartel snaží vyhnout stejnému pádu cen, který doprovázel finanční krizi z roku 2008. Zároveň se dle nich jedná o pokračování dlouhodobé strategie uskupení. To se totiž většinou snaží jednat především preventivně.
Spojené státy americké volají naopak po navýšení produkce. Chtějí tím snížit inflaci
Své rozhodnutí také státy vyvážející ropu sdílely ve chvíli, kdy Spojené státy americké volají po přesném opaku, tedy navýšení produkce ropy. Doufají totiž, že se tím podaří dlouhodobě snížit cenu energií. Minulý rok totiž jejich zdražení zvýšilo také trvající inflaci. K přesně opačnému kroku ovšem členské státy OPEC přistoupily už dříve. Například loni v říjnu uskupení oznámilo snížení vývozu ropy o dva miliony barelů denně.
Podle zakladatelky firmy Energy Aspects Amrity Sen ale bude mít současný krok ještě větší dopad než ten loňský. Předpokládá proto, že by se ceny mohly vyšplhat až na 100 dolarů za barel. „Není to ale vytesané v kameni,“ upozornila dle novinářů CNBC analytička. „Na rozdíl od října je světová poptávka po ropě vysoká, a to především díky silnému obnovení čínské ekonomiky,“ okomentovali také rozdíl v dopadu současného rozhodnutí OPEC zástupci Goldman Sachs.