Míra inflace ve Spojených státech amerických nadále stoupá, v prosinci dosáhla 7 procent. Spotřebitelské ceny pak rostly nejrychleji za posledních 39 let. Centrální banka proto letos zvýší úrokové sazby. Dražší půjčky mají za cíl snížit poptávku, která je vyšší než nabídka na současném trhu a prohlubuje tím inflaci. Ve středu to uvedl server BBC a CNN.
Také letos budou muset Spojené státy americké bojovat s rostoucí inflací. V prosinci totiž dosáhla 7 procent. Spotřebitelské ceny pak vzrostly nejrychleji za posledních 39 let.
Ve středu o tom informoval americký Úřad pro statistiku práce. Důvodem je především vysoká poptávka hnaná uvolněním restrikcí zavedených kvůli pandemii. Ta se však potkává s nedostatečnou nabídkou, kvůli nedostatku zboží nebo narušeným spotřebitelským řetězcům.
Centrální americká banka se proto rozhodla v letošním roce navýšit úrokové sazby. Učiní tím půjčky dražší a odradí tak zákazníky od dalšího utrácení, a tedy zvyšování cen.
Americký prezident Biden ke stávající situaci uvedl, že „má Amerika ještě hodně práce“. „Inflace je globální výzva a čelí jí téměř všechny vyspělé země, které se snaží dostat z pandemického ekonomického poklesu,“ vysvětlil podle serveru BBC.
Důvodem, proč je inflace ve Spojených státech amerických (USA) vyšší než v jiných státech je vyšší poptávka. Spoustu zákazníků totiž popohnaly pomocné „koronavirové“ dávky od vlády.
Navíc kvůli trvající pandemii místo cestování utrácejí například mnohem více za nábytek, tedy zboží uvnitř amerického trhu.
Podle Světové banky rostou ceny nejrychleji od roku 2008
Čísla z prosince ukázala mnohem větší nárůst inflace, než ekonomové čekali. Začíná být proto jasné, že bude podobný trend pokračovat také v letošním roce. I kdyby totiž ceny začaly pomalu klesat, bude trvat delší dobu, než se posun ukáže také na procentech vyjadřujících inflaci.
Ceny za bydlení vzrostly v USA v porovnání s předchozím rokem o 4,1 procenta a potraviny o 6,5 procenta. Průměrný nárůst cen jídla byl přitom za posledních 10 let 1,5 procenta. Ceny energií pak sice začaly v prosinci klesat, v novém roce se ale opět navrátily k narůstajícímu se trendu.
Klesat ale naopak začaly ceny zemního plynu, který téměř polovina amerických domácností používá jako hlavní zdroj tepla. Levnější je také po delší době benzín.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvedla, že inflace v jejích členských státech dosáhla v listopadu nejvyšší úrovně za posledních 25 let. Podle Světové banky pak ceny rostou nejrychleji od roku 2008.