menu

19.5 C
Czech
Úterý 29. dubna 2025

BYD se po evropském restartu rozjíždí na plné obrátky

Čínský výrobce elektromobilů našel v Evropě nový prostor k rozletu. Díky chytřejší strategii i personálním posilám výrazně roste – jak v prodejích, tak na burze.

KLDR potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku, Putin vyjádřil Kimovi vděčnost

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Vyplývá to z dnešního sdělení Kremlu. Pchjongjang nedlouho před tím podle agentur poprvé potvrdil, že vyslal vojáky, aby bojovali na straně Ruska proti Ukrajině. Ta se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky. Moskva o víkendu uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Černá smrt ovlivnila lidskou evoluci. Specifická genetická mutace zvyšuje šanci infekci přežít

V roce 2019 vypukla v Číně pandemie nemoci covid-19, která změnila svět. Lidstvo však za sebou má mnohem temnější pandemické období. Černá smrt vyhubila v polovině 14. století polovinu lidské populace v Evropě. Vědci podle BBC News zjistili, že o stovky let později mor stále ovlivňuje naše zdraví.

V polovině 14. století vypukl v Evropě dýmějový mor, který zabil zhruba 50 milionů, podle některých odhadů až 200 milionů lidí. Černá smrt platí za jeden z nejtemnějších, nejsmrtelnějších a nejvýznamnějších okamžiků lidské historie.

Vědci se domnívali, že událost takového rozsahu se musela podepsat do lidské evoluce. A skutečně, průkopnická studie založená na analýze DNA publikovaná v časopise Nature odhalila mutaci, která pomohla lidem mor přežít.

Hledání stop po moru zahrnovalo analýzu vzorků DNA odebranou ze zubů 206 kosterních ostatků z doby těsně před, během a po zamoření kontinentu dýmějovým morem. Některé pozůstatky pocházely z londýnského morového hřbitova v East Smithfieldu a jiné z Dánska.

Server BBC News napsal, že vědci našli mutaci v genu zvaném ERAP2, díky níž mají lidé šanci přežít nákazu morem o 40 procent.

„Najít něco takového v lidském genomu je překvapivé,“ prohlásil profesor Luis Barreiro z Chicagské univerzity.

Minulost ovlivňuje budoucnost

Gen ERAP2 produkuje proteiny, které napadají mikroby schopné napáchat v lidském organismu škody.

Výzkumníci otestovali své zjištění na patogenu yersinia pestis, který morové pandemie vyvolává. Lidé s touto mutací měli větší odolnost vůči infekci morem než osoby bez ní.

Tento gen se vyskytuje v lidské populaci v několika variantách. U někoho tedy funkční vůbec není. Polovinu genetické informace totiž zdědíme po matce a polovinu po otci. Ve výhodě jsou tedy jedinci, kteří zdědili zmíněný funkční gen po obou rodičích.

Mutace genu ERAP2 je ovšem v lidské populaci čím dál častější. „Je to obrovské. Během dvou nebo tří posledních generací můžeme sledovat nárůst o 10 procent,“ uvedl evoluční genetik Hendrik Poinar z McMasterovy univerzity.

Mutaci genu však vědci spojili také s autonomními onemocněními, jako je Crohnova choroba. Mutace, která udržela naše předky naživo, tak dnes naopak naše zdraví ohrožuje.

Není to poprvé, co vědci zjistili, že genetické informace získané od našich předků ovlivňují odolnost vůči dnešním nemocem. Nedávno například jedna studie zjistila, že gen získaný od neandrtálců snižuje závažnost průběhu covidu-19 o 19 až 20 procent.

Covid-19 však lidskou evoluci nijak neovlivní. Těžší průběh totiž postihuje zejména starší osoby, zatímco mor zabíjel mladé lidi v reprodukčním věku, kteří si stále předávali genetické informace.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.

V prvních 100 dnech v úřadu Trump uvrhl Evropu do nejistoty, jakou nepamatuje

Evropští lídři jsou po prvních sto dnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa silně znepokojeni. Vyjádřila se k tomu i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallas. Definuje je podle ní hlavně nejistota v geopolitickém a obchodním prostředí. Trumpova nepředvídatelná kampaň převrátila část světového řádu naruby.

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé při nočních útocích druhé strany

Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipropetrovské oblasti dítě a čtyři další lidi zranil, čtyři zraněné po ruském úderu ohlásil také Kyjev. Informovaly o tom portál listu Ukrajinska pravda a agentura Reuters. Dva mrtvé a tři zraněné naopak po ukrajinském útoku oznámila ruská Belgorodská oblast, napsal Reuters.

Žijeme v době globální krize lidských práv, varuje Amnesty International

Lidská práva jsou vážně ohrožena. Žijeme v době, kdy se jejich porušování stává novou normou. Autoritářství, válečné zločiny páchané na civilistech, brutální potlačování nesouhlasu a práv menšin. Před těmito trendy varovala britská lidskoprávní organizace Amnesty International. Ta mimo jiné obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že pohrdá všeobecnými lidskými právy.

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
Reklama

DOPORUČUJEME

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

Vědci tvrdí, že objevili novou barvu. Popis nestačí, musí se zažít

Mysleli jste si, že jste už viděli všechny barvy světa? Vědci z Kalifornie vás možná vyvedou z omylu. Tvrdí, že pomocí laseru se jim podařilo navodit vjem úplně nové barvy, kterou běžné světlo nevyvolá. Její jméno zní trochu jako vtip – Olo. Ale ti, co ji zažili, o ní mluví jako o „nepopsatelném zážitku“.

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.

V prvních 100 dnech v úřadu Trump uvrhl Evropu do nejistoty, jakou nepamatuje

Evropští lídři jsou po prvních sto dnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa silně znepokojeni. Vyjádřila se k tomu i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallas. Definuje je podle ní hlavně nejistota v geopolitickém a obchodním prostředí. Trumpova nepředvídatelná kampaň převrátila část světového řádu naruby.

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé při nočních útocích druhé strany

Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipropetrovské oblasti dítě a čtyři další lidi zranil, čtyři zraněné po ruském úderu ohlásil také Kyjev. Informovaly o tom portál listu Ukrajinska pravda a agentura Reuters. Dva mrtvé a tři zraněné naopak po ukrajinském útoku oznámila ruská Belgorodská oblast, napsal Reuters.

Žijeme v době globální krize lidských práv, varuje Amnesty International

Lidská práva jsou vážně ohrožena. Žijeme v době, kdy se jejich porušování stává novou normou. Autoritářství, válečné zločiny páchané na civilistech, brutální potlačování nesouhlasu a práv menšin. Před těmito trendy varovala britská lidskoprávní organizace Amnesty International. Ta mimo jiné obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že pohrdá všeobecnými lidskými právy.

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala srážka lodi s trajektem na Floridě

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala nedělní srážka lodi s přívozem ve městě Clearwater na západním pobřeží Floridy. Dnes o tom informoval portál The Mirror.

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás