Přestože prodej ovocných šťáv a smoothies v posledních letech klesl, stále jich jako společnost pijeme hodně. Mnozí z nás také odšťavňují doma. Jsou ale ovocné šťávy opravdu zdravé a bez rizika?
Problém s ovocnými šťávami
Hlavním problémem je nedostatek vlákniny. Odšťavňování uvolňuje cukry v ovoci a odstraňuje nerozpustnou vlákninu. Míchání taktéž. Většina cukru v ovoci je fruktóza, kterou dokážou zpracovat pouze játra. Malé množství fruktózy, například v jablku, nám neškodí, protože ji konzumujeme společně s vlákninou. Vláknina nás chrání před účinky fruktózy tím, že zpomaluje její vstřebávání, a také nám dodává pocit sytosti. Ovocná šťáva se naopak vstřebává okamžitě, jako všechny slazené nápoje, protože byla odstraněna vláknina.
Někteří odborníci tvrdí, že pití fruktózy v tekuté formě brání játrům v tom, aby dělala svou práci správně. To souvisí s řadou zdravotních problémů, včetně obezity, cukrovky 2. typu a zvýšené produkce tuku, a to i v samotných játrech.
Odborníci také tvrdí, že fruktóza klame naše mozky, aby si myslely, že máme stále hlad – což způsobuje, že se přejídáme – a je návyková, takže potřebujeme stále víc. A British Dental Association potvrzuje souvislost mezi konzumací ovocných šťáv a zubním kazem.
Co říkají odborníci
Dr. Robert Lustig, americký odborník na obezitu a autor knihy Fat Chance: The Bitter Truth About Sugar, je jednoznačný. „Kalorie a kalorie, ovocná šťáva je pro vás horší než šumivé nápoje,“ řekl BBC Good Food. „Když přeměníte ovoce na šťávu, ztrácíte nerozpustnou vlákninu, která je základní živinou a pomáhá zpomalit vstřebávání cukru. Odstraňte vlákninu a budete jen pít cukr a kalorie. Je tam nějaký vitamín C, ale na to by bylo lepší vzít si vitamínovou pilulku.“
Dr Lustig poukazuje na výzkum publikovaný v British Medical Journal v roce 2013, který spojuje zvýšenou spotřebu celého ovoce, zejména borůvek, hroznů a jablek, se sníženým rizikem diabetu 2. Větší spotřeba ovocné šťávy byla naopak spojena s vyšším rizikem onemocnění.
Podle aktuálních oficiálních pokynů se 150ml sklenice neslazené 100% ovocné nebo zeleninové šťávy počítá jako 1 z vašich 5ti denních porcí. Jinými slovy, šťáva se může vždy počítat pouze jako jedna porce denně, bez ohledu na to, kolik vypijete, protože neobsahuje vlákninu, která se nachází v celém ovoci a zelenině.
Pokyny také doporučují omezit příjem ovocné šťávy na 150 ml denně kvůli obsahu cukru. Drcení ovoce na šťávu uvolňuje cukry obsažené v ovoci, což může způsobit poškození zubů. Tato rada platí také pro smoothies – jak neslazené ovocné šťávy, tak smoothies jsou sladké, takže je omezte na dohromady 150 ml denně.