Českou ekonomiku čeká zrychlení růstu i stabilizace inflace. Na globálním poli se mezitím proměňují investiční příležitosti, zvláště v USA, kde nově zvolený prezident Donald Trump ovlivňuje obchodní politiku. Jaká jsou rizika a příležitosti, přiblížili ekonomičtí odborníci.
Česká ekonomika v roce 2025 zrychlí svůj růst, který má dosáhnout až 2,5 procenta, uvádí ČTK. Klíčovou roli bude hrát spotřeba domácností, posílená nižší inflací, rostoucími reálnými mzdami a poklesem úrokových sazeb. Výkon průmyslu však nadále oslabuje kvůli nízké zahraniční poptávce. Nezaměstnanost by měla mírně vzrůst, ale i tak zůstane mezi nejnižšími v EU. Podle ekonoma Víta Hradila spotřeba domácností „má po několika slabých letech stále co dohánět“.
Experti čekají příští rok zrychlení ekonomiky ČR, inflace jako letos #HDP https://t.co/QUdf7DlPz2 pic.twitter.com/1gY4QAH08L
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) December 26, 2024
Inflace pod kontrolou
Inflace se stabilizovala na hodnotách kolem 2,5 procenta a její tempo růstu by se mělo udržet i v roce 2025, píše ČTK. Zdražování bude taženo hlavně cenami potravin a služeb, přičemž ceny pohonných hmot by měly působit protiinflačně. Kupní síla domácností se bude podle odborníků pozvolna obnovovat a předpandemické úrovně by měla dosáhnout až v roce 2026.
Trump mění investiční scénář
Nově zvolený americký prezident Donald Trump již nyní ovlivňuje investiční příležitosti. Podle ekonoma Martina Mašáta z finanční skupiny Partners, který hovořil v pořadu Rozstřel na iDNES.cz, přinese jeho politika výrazné změny. „Trump už s nimi vlastně zamával a mávat bude dál. Je to prostě obchodník. On už naznačil, že použije svá oblíbená cla. Uvalí třeba na čínské zboží cla ve výši 30 procent. Pak si zatelefonuje s čínským prezidentem a najednou to bude 15 procent,“ míní Mašát.
Ideální čas na investice?
Podle Martina Mašáta je současná doba vhodná pro investice, přičemž upozorňuje na příležitosti s výnosy až 15 procent. Technologické akcie, zejména ty spojené s umělou inteligencí, však podle něj mohou být již přeceněné. Klíčovým pravidlem zůstává diverzifikace portfolia. „Neexistuje jedna zázračná investice, která by seděla všem,“ varuje ekonom. Konzervativním investorům doporučuje dluhopisy, dlouhodobým pak akcie.
České dluhopisy a budoucnost eura
Dluhopisy české vlády aktuálně nabízejí výnos přes 4 procenta ročně, což z nich činí atraktivní bezrizikovou možnost pro investory. Inflace se pohybuje pod cílem ČNB, což pomáhá jejich stabilitě, píše iDNES.cz. Zavedení eura by podle Mašáta mohlo být pro Česko přínosné, pokud se podaří dobře nastavit přechodový kurz. Očekává, že k přijetí eura by mohlo dojít během následujících deseti let.
Rok 2025 slibuje lepší ekonomické podmínky pro české domácnosti, zároveň však přináší výzvy na globálním trhu. Zatímco Trumpovy kroky v USA zamíchají obchodními vztahy, Česko těží z klesající inflace a rostoucích příjmů. Investice do diverzifikovaného portfolia, zaměřeného na konzervativní dluhopisy i akcie, by tak mohly být ideálním krokem pro dlouhodobý růst.