Česká národní banka (ČNB) po roce přerušila snižování úrokových sazeb. Základní sazba zůstává na čtyřech procentech, což ovlivňuje jak podniky, tak domácnosti. Podle analytiků se toto rozhodnutí očekávalo.
Bankovní rada ČNB se rozhodla ponechat nejen základní sazbu, ale i lombardní a diskontní sazby beze změny. Lombardní sazba, která určuje podmínky půjček pro banky u ČNB, zůstává na pěti procentech. Diskontní sazba, na níž závisí například penále za nesplácené úvěry, zůstává tři procenta. ČNB tímto krokem přerušila politiku postupného snižování sazeb, kterou zahájila loni v prosinci, informoval iRozhlas.
⚖ Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni:
— Česká národní banka (@CNB_cz) December 19, 2024
Dvoutýdenní repo sazba ➡ 4,00 %
Diskontní sazba ➡ 3,00 %
Lombardní sazba ➡ 5,00 %
🔗 https://t.co/K9RBa2cuB3 pic.twitter.com/d1PYYTbYIz
Snižování sazeb začalo po období, kdy základní úroková sazba dosahovala rekordních sedmi procent. Od té doby ji banka postupně snižovala. Letos v první polovině roku klesla sazba čtyřikrát o půl procentního bodu, později v srpnu, září a listopadu o čtvrt bodu. Aktuální zastavení změn signalizuje vyčkávací postoj vůči dalšímu vývoji ekonomiky.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí podmínky pro podniky i domácnosti. Vyšší úroky zdražují úvěry, což může omezovat investice a spotřebu. Na druhé straně ale přinášejí vyšší zhodnocení vkladů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení, píše Forbes.
Rozhodnutí ČNB odráží aktuální fázi hospodářského cyklu. Země podle odborníků prosperuje, inflace se stabilizuje a ekonomické podmínky umožňují pozastavení měnového uvolňování.