Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu, napsal deník Financial Times (FT). O možnosti zakoupit ve třetích zemích dělostřelecké granáty pro Ukrajince čelící ruské invazi informoval český prezident Petr Pavel minulý týden na mnichovské bezpečnostní konferenci. FT nyní s odvoláním na nejmenované zdroje upřesňují částku, o kterou se údajně jedná. Pražský hrad ani ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK záležitost nekomentovaly; vláda odmítla žádost FT o komentář. Ministerstvo obrany ČTK sdělilo, že ČR se zavázala nezveřejňovat jména zapojených států.
„Češi udělali tu práci, ale ostatní musí poskytnout peníze,“ řekl FT jeden z nejmenovaných činitelů obeznámených s vyjednáváním.
The Czech Republic is seeking to organize a group of countries to help finance ammunition deliveries to Ukraine that Kyiv needs to repel Russia’s invasion https://t.co/Ngj04faiN4
— Bloomberg (@business) February 23, 2024
K české iniciativě, na které se podílí také Dánsko a Nizozemsko, se z druhé strany Atlantského oceánu připojila Kanada, která je podle tamní veřejnoprávní stanice CBC připravená přispět až 30 miliony kanadských dolarů (zhruba 520 milionů českých korun). Kanadský ministr obrany Bill Blair podle CBC řekl, že Kanada s Českem jedná.
„Po celou dobu konfliktu Česko podporuje Ukrajinu a není to poprvé, kdy jsme prostředníkem dodání vojenského materiálu na Ukrajinu. Máme s tím bohaté zkušenosti, a proto se na nás v tomto ohledu obrátili naši zahraniční partneři. Jsou státy, které veřejně deklarují své zapojení do naší iniciativy a jsou státy, které mají podmínku, že se o nich nebude mluvit. Česká republika bude držet uzavřené dohody a určitě nebudeme více komentovat tuto iniciativu včetně počtu kusů munice a částky za jakou se pořizuje,“ sdělila ČTK česká ministryně obrany Jana Černochová.
O další vojenskou pomoc požádal ministry členských zemí Evropské unie v pondělí šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Rusko o víkendu ohlásilo dobytí Avdjivky v Doněcké oblasti, která je prvním významnějším ruským postupem na bojišti od pádu ukrajinského Bachmutu loni v květnu, byť za cenu patrně vysokých ruských ztrát. Právě dělostřelecké granáty jsou hlavní nedostatkovou municí ukrajinských obránců na východě země, píše v reportáži z místa deník The Telegraph. Ukrajina letos podle Kuleby bude potřebovat až 2,5 milionu kusů této munice.
Pavel v Mnichově uvedl, že Česko má možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů ráže 122 milimetrů, které by se na Ukrajinu mohly dostat v řádu týdnů.
„Ukrajincům je úplně ukradené, odkud ty granáty pocházejí nebo kdo je platí. My tu slovíčkaříme, zatímco oni trpí na frontových liniích,“ řekl FT jeden z nejmenovaných unijních diplomatů.
EU loni přislíbila Ukrajině, že jí do konce letošního března dodá milion kusů dělostřelecké munice. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell nedávno uvedl, že očekává, že do března se unie dostane na přibližně 52 procent svého cíle. Milion nábojů poskytne EU podle něj Ukrajincům do konce roku. Dotyčný unijní projekt nesouvisí s návrhem českého prezidenta.