Protiletadlový systém Saab RBS 70 je podle oficiálních dokumentů Armády České republiky „určen k ničení prostředků vzdušného napadení a taktických vzdušných prostředků protivníka typu střel s plochou dráhou letu“. Pomohl by Ukrajině?
V základní konfiguraci se systém skládá ze stojanu, optického zaměřovače a střely umístěné v odpalovacím kontejneru. Střela RBS 70 je naváděna pomocí laserového paprsku, který vyzařuje odpalovací zařízení. Cíl lze zaměřit vizuálně přes RBS-70, nebo pomocí radiolokátoru, ke kterému je systém možné připojit. Na zadaný nebo zjištěný cíl zaměří operátor a odpálí střelu. Důležité je, že na rozdíl od většiny prostředků PVO nejsou střely naváděny automaticky. Operátor musí cíl naopak držet ručně v zaměřovači, protože střela je až do okamžiku zásahu neustále vedena po laserovém paprsku. Jde tedy o velmi podobný systém, který používají starší typy protitankových řízených střel (SACLOS).
Systém RBS 70 v dokumentu České televize:
Výhodou takového konceptu je minimální možnost jeho rušení. Zásadní nevýhodou pak je nutnost operátora (střelce) držet cíl stále v zaměřovači manuálně. U pomalých cílů, jako jsou tanky, které systém může ostřelovat také, to je možné bez problémů. U rychlých, malých a manévrujících cílů to je však samozřejmě mnohem náročnější. A ačkoli se nejmodernější verze RBS 70NG s touto zásadní nevýhodou snaží bojovat zvýšeným procentem automatiky, otázka skutečné efektivity systému je stále na stole.
Spokojenost na Ukrajině
Jak uvedl odborný server Army Recognition, ukrajinští operátoři hodnotí velmi pozitivně účinnost švédského raketového systému Saab RBS 70 v boji proti ruským bezpilotním letounům. Švédové schválili darování raketových systémů RBS 70 Ukrajině už 17. listopadu 2022, a to včetně munice. V návaznosti na tento dar absolvovali ukrajinští vojáci ve Švédsku intenzivní výcvik, který začal o týden později. Podle Army Recognition se od doby, kdy systémy RBS 70 ukrajinská armáda nasadila, významně podílejí na posílení schopností protivzdušné obrany země. Kromě neutralizace střel s plochou dráhou letu se systém zasloužil i o sestřelení ruského vrtulníku Ka-52. Snadná obsluha systému v kombinaci s účinným dosahem a schopností zasahovat různé typy cílů z něj učinila důležitou součást ukrajinské obrany a posílila roli Švédska v podpoře Ukrajiny během konfliktu s Ruskem.
Česká republika v současné době provozuje obě základní verze systému RBS 70. Jak původní, ve které musí operátor navádět raketu po laserovém paprsku ručně (SACLOS – střelec drží zaměřovač na cíli – systém známý z použití na protitankových řízených střelách starší generace), tak také nový RBS 70NG. V něm již elektronika střelcem označený cíl drží v zaměřovači sama, pravděpodobnost zásahu je tedy mnohem vyšší. Udržet v zaměřovači rychlý a manévrující cíl je totiž podle zprávy Vojenského technického ústavu pozemního vojska, který v roce 2019 v souvislosti s analýzou budoucnosti českého tankového vojska systém RBS 70 testoval, prakticky nemožné.
V této souvislosti se opět objevuje otázka, zda by Česká republika neměla starší verze systému poslat na Ukrajinu. Tam je možné je použít proti pomalu letícím cílům, jako jsou střely s plochou dráhou letu nebo drony. Ve vlastní výzbroji by je pak nahradil větší počet systémů RBS 70NG. Ideálně v nedávno představené variantě S-330, která kombinuje kolový 4×4 podvozek s odpalovacím zařízením tří raket Bolide systému RBS 70.