Radoslav Groh, Zdeněk Hák a Jaroslav Bánský se zapsali do historie horolezectví tím, že jako první vystoupili na vrchol Muču Kiš v pohoří Karákóram v Pákistánu. Tato hora, dosahující výšky 7453 metrů, byla dosud nejvyšším nezdolaným vrcholem na světě. Výstup dokončili 5. července.
Vedení české expedice převzal Radoslav Groh, který podotkl, že v minulých letech se o zdolání Muču Kiš neúspěšně pokoušelo více než dvacet expedic tvořených elitními horolezci z celého světa. „Kombinace vysoké nadmořské výšky, strmých ledových stěn, nevlídného počasí s ohledem na monumentální vzdálenost mezi základním táborem a vrcholem činila horu nedostupnou,“ vysvětlil Groh dle Novinek.
Češi jako první pokořili nejvyšší dosud nezdolanou horu Muču Kiš v Pákistánu https://t.co/WvgMyTeP2g 👇
— iDNES.cz (@iDNEScz) July 14, 2024
Výzvy na cestě k vrcholu
Česká expedice se musela vypořádat s řadou komplikací, včetně zdravotních problémů a nedostatečné aklimatizace. Po příchodu do základního tábora na moréně Muchuvarského ledovce se situace nezdála příznivá. „Předpověď počasí slibovala jen krátké okno stabilního počasí,“ uvedl Groh. Hrozba lavin způsobených velkým množstvím sněhu byla dalším rizikovým faktorem, píše server Aktualne.cz.
Horolezci zahájili svůj výstup 1. července a čelili převýšení více než 3687 metrů a vzdálenosti přes 20 km. Denně strávili na cestě deset hodin a nocovali ve stanech ukotvených k ledové stěně. Přes všechny obtíže a náročné podmínky dokázali dosáhnout vrcholu 5. července.
Mezinárodní uznání
O úspěchu českých horolezců informovala i indická televizní stanice NDTV, která potvrdila, že Muču Kiš byl dosud nejvyšším nezdolaným vrcholem na světě. Tento výkon tak nejen přinesl prestiž českým horolezcům, ale také přispěl k dalšímu poznání a objevování pákistánského pohoří Karákóram.