Ne každý má tu možnost dojet za svými příbuznými autem. Musí se tak během svátků vypravit na letiště. Komerční letecké společnosti po celém světě ale o Vánocích zrušily více než 4 500 letů. Informuje o tom agentura Reuters a deník The Guardian.
Webová stránka FlightAware.com, která sleduje lety, ukázala, že na Štědrý den bylo celosvětově zrušeno nejméně 2401 letů a téměř 10 tisíc letů bylo zpožděno. 1 779 letů pak bylo zrušeno 25. prosince, a dalších 402 letů bylo naplánováno na neděli.
Čtvrtinu všech zrušených letů pak představovaly Spojené státy, a to jak vnitrostátní lety, tak lety do země nebo ze země.
Důvodem v případě amerických aerolinek United Airlines a Delta Air Lines, které byly mezi prvními americkými dopravci, jež ohlásili rušení letů, je nedostatek personálu v souvislosti s nárůstem počtu nakažených onemocněním covid-19, uvádí agentura Reuters.
Spojené státy totiž zažívají další vlnu. Země se nyní dle John Hopkins University potýká průměrně s více než 182 tisíci nově nakažených denně. Varianta omikron představuje dle odhadů více než 73 % nových případů, uvedlo v pondělí americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC), píše CNN.
Některá místa v USA pak zažívají rekordy behěm pandemie dosud nepoznané. V New Yorku bylo v pátek zaznamenáno více než 44 tisíc nově nakažených. V některých oblastech pak varianta omikron tvoří dokonce 90 % případů.
Deník The Guardian taktéž uvádí, že tato rychle se šířící varianta, jež vzbuzuje obavy v mnohých státech, připravila dopravce o dostatek zaměstnanců.
Kupříkladu Velká Británie, která v pátek zaznamenala rekordních 122 186 nových případů onemocnění covid-19, se potýká s nedostatkem personálu v mnoha odvětvích, a to včetně zdravotnických zařízení, kde chybí tisíce zaměstnanců.
Vyčerpané možnosti i zdroje
Převážná část zrušených letů během Vánoc přišla od pěti společností, uvádí deník. China Eastern zrušila 474 letů, Air China zrušila 188 letů, United zrušily 177 letů, Air India 160 a Delta 150.
„Celonárodní nárůst případů varianty omikron tento týden měl přímý dopad na naše letové posádky a lidi, kteří řídí naše působení. V důsledku toho jsme bohužel museli zrušit některé lety a dotčené zákazníky informujeme předtím, než přijedou na letiště,“ uvedly dle The Guardian United.
Delta na tom byla obdobně. Dle deníku sdělila, že vyčerpala všechny možnosti a zdroje, než páteční lety zrušila. Společnost se pokusila lety i přesměrovat a nahradit letadla i posádku.
„Opravdu @Delta?! Zrušíte můj let na Štědrý den ve 12:30? Vstala jsem ve 2 hodiny ráno, abych se se svým dítětem a manželem dostala na letiště a nevidím zrušení letu, dokud tam nejsem, abych si odbavila zavazadla,“ cituje Twitter jedné z cestujících deník The Guardian.
Situaci s nedostatkem personálu se generální ředitel aerolinky Ed Bastian, kterého podpořily letecké společnosti Airlines for America a JetBlue, snažil zlepšit. Bastian požádal vedoucího CDC, aby zkrátil dobu karantény pro očkované osoby.
Obdobným způsobem se již zachovalo Spojené království. Britská vláda ve středu uvedla, že v Anglii zkrátí dobu karantény na sedm dní z 10 dnů, a to pro ty, kteří mají negativní výsledek testu dva dny po sobě.