Čekanka obecná je rostlina ze stejného rodu jako pampelišky, v Česku roste jako plevel a většina lidí k ní i tak přistupuje. Přitom má mnoho zdravotních benefitů, rozhodně stojí za vyzkoušení.
Čekanka má jasně modré, krásné květy, které ale uvadnou brzy po utržení, a tak ji nelze utrhnout pro ozdobu do vázy. Do stejné rodiny patří i čekanka salátová, kterou najdeme v obchodech mezi zeleninou. Zatímco u čekanky salátové se konzumují zejména listy, které mají hořkou chuť a lze je jíst syrové i vařené, využití čekanky obecné je mnohem širší, uplatnění najde nejen v kuchyni, ale i při hubnutí a v lidovém léčitelství.
Vláknina napomáhá při hubnutí
Kořen čekanky je výjimečný svým obsahem inulinu, což je rozpustná vláknina, kterou enzymy v trávicím traktu nedokáží rozložit. Rozpustná se jí říká proto, že při kontaktu s vodou tvoří gel, který mnohonásobně zvětší svůj obsah. V prášku ze sušeného kořene je až 68 procent inulinu, zatímco v čekankových extraktech až 98 procent.
Výzkum také naznačuje, že inulin příznivě ovlivňuje stabilní hladinu cukru v krvi a zlepšuje inzulínovou rezistenci, což je zajímavé zejména pro diabetiky. Inulin totiž vyživuje střevní bakterie, které ovlivňují, jak tělo zpracovává sacharidy. Stav mikrobiomu má dopad na mnoho dalších oblastí vašeho zdraví včetně pocitu štěstí a na celkové duševní zdraví.