Prohlášení, které na podporu generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese připravil jihoamerický stát Chile, podpořilo do pátku přes 100 zemí, což je většina členů organizace. Píše to dnes agentura EFE. Prohlášení reaguje na stanovisko Izraele, který Guterrese označil za nežádoucí osobu na svém území. Postoje Izraele vůči generálnímu tajemníkovi podkopávají podle signatářů schopnost OSN vykonávat svou roli ve zprostředkování řešení konfliktů a poskytování humanitární pomoci.
„Obnovujeme naši podporu a důvěru generálnímu tajemníkovi a jeho práci,“ stojí v prohlášení, které podpořilo 104 zemí a také Africká unie.
A coalition of 104 UN member states and the African Union condemned Israel's decision to declare Secretary-General Antonio Guterres 'persona non grata', expressing strong support for him in a joint statement https://t.co/Q3awvxcodr pic.twitter.com/9yJ4dfV4JN
— Anadolu English (@anadoluagency) October 12, 2024
Izrael na začátku října označil Guterrese za nežádoucí osobu, v diplomatickém slovníku persona non grata. Znamená to, že Izrael generálnímu tajemníkovi OSN neumožní vstup na své území. Izraelští představitelé Guterrese dlouhodobě kritizují za jeho postoj ke konfliktu v Pásmu Gazy, své stanovisko však odůvodnili tím, že Guterres nedostatečně odsoudil íránský raketový útok na Izrael z minulého týdne. Guterres tehdy řekl, že není možné pokračovat v řadě útoků a odvet.
„Snahy generálního tajemníka odrážejí naše přání, aby skončilo násilí a začal smysluplný dialog pro dosažení trvalého míru na Blízkém východě,“ píší dále signatáři. Česká republika mezi nimi není. Země také vyzývají, aby nebylo zpochybňováno vedení OSN a jeho úkoly. Práce generálního tajemníka podle signatářů „zůstává zásadní pro zajištění dialogu, ulehčení humanitárních snah a pro podporu míru a stability ve světě“.
Prohlášení podpořili tři stálí členové Rady bezpečnosti OSN, a sice Čína, Francie a Rusko, a sedm z deseti nestálých členů rady, jmenovitě Alžírsko, Ekvádor, Guyana, Malta, Mosambik, Slovinsko a Švýcarsko.