Mořští biologové na záznamech podvodních kamer pozorovali, jak po sobě chobotnice poblíž pobřeží Austrálie cíleně házejí hlínu a mušle. Podle jejich závěrů jde o evolučně novou vlastnost, jejíž význam je ovšem záhadou. Již dříve však odborníci tohle chování připisovali projevům agrese, píše časopis Smithsonian Magazine.
Chobotnice jsou asociálními tvory žijícími osamělým životem. Život v blízkosti jiných hlavonožců připadá v úvahu až v závislosti na daném stanovišti. V roce 2009 objevili vědci poblíž východního pobřeží Austrálie lokalitu s několika doupaty, kde pohromadě žije 16 chobotnic sydneyských, napsal Smithsonian Magazine.
O osm let později bylo poblíž objeveno druhé místo s 13 obydlenými a několika prázdnými doupaty. Chobotnice sydneyské se v těchto oblastech chovají společensky, čímž připomínají spíše obratlovce než hlavonožce.
You can add the gloomy octopus to the short list of animals who throw things—specifically silt, shells, or algae—at each other.https://t.co/U26oiN7uBS
— Ars Technica (@arstechnica) November 18, 2022
Mořští biologové zaznamenali podvodními videokamerami v australském Jervisově zálivu více než stovku případů, kdy chobotnice vrhaly bahno a mušle. Pozorování odborníci popsali v časopise Plos One.
Chobotnice nejprve nasbíraly chapadly hlínu, mušle a další materiál a pak jej vystřelovaly s pomocí proudu vody ze sifonu. Chapadly si také pomáhaly v míření.
Možné projevy agrese
Sifon u hlavonožců slouží k pohybu, k vystřelování materiálu určen není. Chobotnice jej musely přesunout do neobvyklé polohy pod chapadla, což nasvědčuje úmyslnému chování u samců i samic. Asi polovina hodů mířila na jiné chobotnice, k některým však docházelo i bez přítomnosti ostatních.
Vědci pozorované chování nechápou. Vrhání projektilů na sebe navzájem je v přírodě vzácné. Známe jej pouze od šimpanzů, ptáků, delfínů, slonů, mangust, ptáků, kapucínů a lidí. Myslí si však, že se jedná o novou evoluční vlastnost. Chobotnice totiž nemají příliš dobrou mušku.
Již dříve však vědci pozorovali samice chobotnic, které vystřelovaly hlínu či mušle s pomocí sifonu na samce, pokud se cítily být obtěžovány. Obecně tohle chování vědci spojovali se sociálními projevy agrese. To by mohlo souviset s jejich samotářskou povahou.
Již dříve si výzkumníci všimli, že chobotnice používají vystřelování písku sifonem během stavby doupat. Autoři studie nové se nicméně domnívají, že tohle neobvyklé chování si zaslouží další výzkumy.