Chůze naboso po bytě nebo domě může být příjemným uvolněním po dlouhém dni. Nohy si odpočinou od obuvi, pokožka může dýchat a člověk má pocit větší volnosti. Odborníci ale upozorňují, že chodit doma naboso není vhodnou variantou pro každého, a vyplatí se zvážit, jak váš pohybový aparát i pokožka na bosou chůzi reagují.
Chodíte doma naboso? A už jste slyšeli připomínky jako: „Vezmi si bačkory, zničíš si nohy“? Myslím, že většina z nás se s těmito nevyžádanými radami již setkala, a to zejména od svých rodičů. Ale jak je to tedy doopravdy?
Posílení svalů a volnost chodidel
„Chůze naboso může zvýšit svalovou sílu a zlepšit mechaniku pohybu,“ uvádí pediatr Robert Conenello. Nohy při chůzi bez bot více pomáhají posilovat vnitřní svaly chodidel, které se vlivem dlouhodobého nošení bot často oslabují.
Benefity chůze naboso potvrzuje i dermatoložka Hannah Kopelman. Ta uvádí, že „chůze naboso umožňuje pokožce volně dýchat, což pomáhá předcházet vlhkosti a riziku vzniku plísňových infekcí“. Server HuffPost vyzdvihuje relaxační efekt chůze naboso, kterou Kopelman přirovnává k jemné reflexní terapii pro vaše chodidla.
Tvrdé povrchy a možné komplikace chůze naboso
Nadšení z chůze naboso však může narazit na tvrdou realitu podlahy. Pokud doma trávíte hodně času chozením po dlažbě nebo po dřevěném povrchu, je namístě opatrnost. Pediatr Daniel Stewart, varuje: „Pokud chodíte dlouho naboso na tvrdém povrchu, může to způsobit zánět v noze nebo nadměrnou únavu svalů na chodidlech.“
Další nepříjemnou komplikací může být zranění – můžete uklouznout na mokré podlaze, šlápnout na něco ostrého (v domácnosti s dětmi nejčastěji na kostičku Lega) nebo „nakopnout“ futra či roh nábytku. Lidé trpící neuropatií nebo cukrovkou by měli být obzvlášť opatrní, protože i malé poranění se u nich může hojit déle a vést ke komplikacím.
Kdy je lepší sáhnout po obuvi?
Jestliže vás trápí zánět, ploché nohy nebo jiné problémy s chodidly, bosá chůze by vám mohla přinést více škody, než užitku. Stewart doporučuje nosit doma podpůrnou obuv, třeba sandály s klenbou, nebo pohodlné domácí pantofle. Rovnoměrněji tak rozložíte váhu, zejména při dlouhodobém stání, a tím snížíte riziko dalšího zatěžování paty nebo šlach.
Najděte rovnováhu
Jak uvádí server Self, přechod k bosé chůzi si žádá určitou adaptaci. Začněte s chůzí naboso nejdřív na měkčích površích, jako jsou koberce, a teprve později přejděte na dlažbu nebo dřevo. Pokud chcete stát delší dobu (třeba při vaření či žehlení), ulevte nohám a vezměte si boty s vhodnou podporou nebo ortopedickou podložku, na které můžete přešlapovat.
Zároveň dbejte na hygienu – pokud máte domácí obuv, nenoste ji ven a pravidelně otírejte podrážky. Minimalizujete tím přenos bakterií a nečistot do obytného prostoru. Večer můžete svým chodidlům dopřát masáž, která vás nejen příjemně zrelaxuje, ale zklidní vaše nohy a bude se vám lépe usínat.
Jestliže doma rádi chodíte naboso, je to úplně v pořádku, ale jen pokud jsou vaše chodidla zdravá. Při problémech nebo bolestech se obraťte na odborníka, který vám doporučí vhodné cvičení, pomůcky nebo správnou obuv. Vyhněte se dlouhodobému stání na tvrdé podlaze a pokud máte studenou podlahu, tak pozor na prochladnutí. V létě si naopak můžete plnými doušky vychutnat bosou chůzi v trávě, nebo na pláži. To je nejen dobré pro vaše chodidla, ale taky je to neskutečný balzám na duši.