Díky svým základním funkcím jako je měření srdečního rytmu, teploty kůže a schopnosti sledovat nejrůznější fyziologické hodnoty, mohou chytré hodinky odhalit nákazu COVID-19 ještě před tím, než se u nemocných objeví první příznaky. Nebo než jsou pozitivně diagnostikováni testem.
Studie vedené předními lékařskými a akademickými institucemi Mount Sinai a Stanford University uvádějí, že zařízení Apple Watch, Garmin nebo Fitbit, mohou poměrně spolehlivě a včas detekovat přítomnost koronaviru v těle.
Jemné změny v srdečním rytmu odhalily Apple Watch
Výzkumníci z Mount Sinai ve své studii zjistili, že Apple Watch dokáží rozeznat jemné změny v srdečním rytmu a tím signalizovat přítomnost infekce už sedm dnů před projevem příznaků.
Výsledky byly zveřejněny po analýze záznamů z Apple Watch od 300 pracovníků fakultní nemocnice Mount Sinai v New Yorku, kteří v období od 29. dubna do 29. září 2020 chytré hodinky nosili.
Zmíněná studie s názvem Warrior Watch se zabývala analýzou variability jejich srdeční frekvence (HRV) – což je metrika, která mimo jiné dokáže zjistit, jak dobře lidem funguje imunitní systém.
„V současné době se spoléháme na to, že nám lidé řeknou, že je jim špatně a necítí se fit. S Apple Watch odpadá nutnost se aktivně sledovat, zařízení samo odhalí možné asymptomatické pacienty. Je to výborný způsob, jak získat nad infekcí větší kontrolu,“ vysvětluje autor studie, doktor Rob Hirten z Mount Sinai.
Varování už 9,5 dne před nástupem příznaků
Další studie, tentokrát z prestižní Stanford University v Kalifornii, přinesla podobně zajímavé závěry. 81 % covid pozitivních účastníků zaznamenalo na chytrých hodinkách změny v klidové srdeční frekvenci už 9,5 dne před nástupem příznaků nemoci. Extrémně zvýšená tepová frekvence byla podle studie indikátorem přicházející nemoci.
„Problém je v tom, že lidi nelze neustále testovat, ale chytré hodinky, ty vás měří nepřetržitě 24/7. Dají vám zpětnou vazbu ihned a v reálném čase. Zatímco na výsledky testů si musíte i několik dnů počkat,“ shrnuje výhody wearables profesor Michael Snyder ze Stanfordovy univerzity a vedoucí studie.
Na Stanford University byla během studie použita různá zařízení chytrých hodinek včetně značek Fitmin, Garmin nebo Apple Watch.
Snad už brzy v praxi
Závěry obou studií jsou velmi pozitivní. Díky již existujícím zařízením budeme schopni nemoc včas identifikovat a s předstihem se izolovat – i když nebudeme vykazovat žádné příznaky. Doufejme, že výrobci chytrých hodinek brzy na aktuální studie zareagují a své systémy pro tento typ monitoringu připraví.