Čína by letos mohla čelit dalším exportním omezením polovodičů ze strany USA a Nizozemska, prozradily televizi CNBC analytici. I přes regulace vývozu má ale Čína k pokročilým americkým čipům omezený přístup, píše agentura Reuters.
Dan Hutcheson, vedoucí výzkumný pracovník u společnosti TechInsights, hovořil v pořadu Squawk Box Asia CNBC o čipové válce mezi USA a Čínou. Podle něj by letos mohl Peking čelit dalším zásahům nejen ze strany USA, ale i Nizozemska.
V USA je podle něj mnoho lidí, kteří se uprostřed napětí kolem Tchaj-wanu a celého Jihočínského moře skutečně velice obávají modernizace čínské armády. Tento proces se snaží brzdit právě omezením exportu vysoce pokročilých čipů.
China could face more semiconductor export curbs from the likes of the U.S. and the Netherlands to contain the Asian powerhouse's chip tech, analysts say. https://t.co/cXrIsb4C3r
— CNBC International (@CNBCi) January 18, 2024
„Nepřekvapilo by mě, kdyby přišla další omezení ze strany USA,“ podotkl Hutcheson. Začátkem letošního roku Nizozemsko na popud USA zablokovalo dovoz špičkových strojů ASML pro hlubokou ultrafialovou litografii.
Tato technologie je klíčová k výrobě vysoce pokročilých čipů. Ty mohou mít široké využití v oblastech umělé inteligence (AI) a vojenství. USA se snaží brzdit modernizaci čínské armády, protože se obávají invaze na Tchaj-wan, jehož suverenitu Peking neuznává.
Čína kroky Nizozemska ostře zkritizovala a USA minulý týden obvinila, že přímo zasahují do obchodování země s nizozemskými firmami. Spojené státy naposledy vystupňovaly omezení vývozu čipů a technologií pro jejich výrobu v říjnu loňského roku.
Čína částečně dokázala omezení obejít
„Je to další důkaz toho, že nejen USA, ale i další západní země, jako je Nizozemsko, budou pokračovat v některých omezeních, která jsme již viděli jak u technologií pro výrobu čipů, tak pokročilých polovodičů,“ řekl Chris Miller, autor knihy Chip War.
„Vzhledem k blížícím se americkým volbám a přetrvávajícímu geopolitickému napětí v Tchajwanském průlivu je těžké si představit smysluplné stažení těchto restrikcí,“ upozornil Daniel Newman, hlavní analytik ze společnosti Futurum Research.
Omezení ze strany USA se týkají i prodeje špičkových čipů od společnosti Nvidia a dalších velkých firem. Jak ale agentura Reuters na základě vlastního průzkumu upozornila, malé objemy polovodičů od Nvidia získaly čínské vojenské orgány i výzkumné ústavy v oblasti AI.
Tyto prodeje převážně čínských neznámých dodavatelů poukazují na potíže Bílého domu odříznout komunistický stát od vysoce pokročilých amerických čipů, které by mohly v rukou Číny ohrozit národní bezpečnost Spojených států.
Americká omezení uvalená na Čínu navíc posílila její domácí výrobu špičkových technologií. Ukázal to například nárůst tržeb deseti největších čínských výrobců technologií pro produkci polovodičů o 39 procent v minulém roce.
I přesto je Čína na komponentech ze zahraničí stále kriticky závislá. „Myslím, že krátkodobě poskytuje tato situace Západu výhodu. Čína však udělá vše, co je v jejích silách, aby se s ní v tomto závodu počítalo,“ myslí si Newman.